Mezoterapia miejscowa ciała polega na kontrolowanym oraz intensywnym nakłuwaniu skóry przy pomocy tak zwanego rollera, który jest wyposażony w setki bardzo ostrych igiełek, wytwarzających w naskórku „kanały” – otwory, przez które substancje aktywne zawarte w preparacie liftingującym mają okazję przedostać się w głąb skóry.

Zabieg ten to bardzo intensywna kombinacja, która jest polecana osobom, które posiadają bardzo zwiotczałą skórę lub liczne rozstępy.

Mezoterapia miejscowa ciała daje następujące efekty: zwiększenie napięcia skóry, redukcja blizn i rozstępów oraz ujędrnienie luźnej skóry (np. po odchudzaniu, ciąży).

Wskazania do zabiegu: starzenie się skóry (utrata jędrności i elastyczności); luźna skóra (po odchudzaniu, ciąży); rozstępy oraz blizny.

Rozstępy – w jaki sposób powstają?

Rozstępy to miejscowe uszkodzenia skóry. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry i rozerwania sieci włókien kolagenowych, które tworzą jej strukturę. Najczęściej pojawiają się na brzuchu i udach podczas dojrzewania i w czasie ciąży. Ich przyczyną może być również otyłość, silny stres i długotrwałe leczenie lekami steroidowymi. Często pojawiają się także u osób szczupłych. Przyczyną powstawania rozstępów jest połączenie czynników hormonalnych i genetycznych. Istotne znaczenie mają więc predyspozycje genetyczne oraz kondycja skóry. Niemniej jednak najczęściej rozstępy to defekt charakterystyczny właśnie dla partii ciała narażonych na zmianę objętości skóry. W wyniku nadmiernego rozciągnięcia dochodzi do naciągania tkanek. Gdy dodatkowo skóra jest osłabiona i niedostatecznie nawilżona, dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych. Naskórek pozostaje nienaruszony, jednak powstające uszkodzenia są widoczne. W pierwszej kolejności rozstępy przyjmują barwę w różnych odcieniach czerwieni. Wiąże się to z toczącym się jednocześnie stanem zapalnym.

Rozstępy to jedne z najczęściej występujących zmian skórnych, są rodzajem blizny, Dzięki zabiegom medycyny estetycznej oraz niedopuszczenia do wahań masy ciała można spowodować, że będą one niewidoczne, jednak niestety nigdy nie znikną one całkowicie. To wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W ich obrębie skóra pozbawiona jest przydatków: mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych. W pierwszej fazie, która trwa od pojawienia się rozstępu do około 6 miesięcy, którą nazywamy fazą zapalną, rozstępy są czerwone, lekko wyniosłe i wtedy też rozpoczęcie terapii daje najlepsze i najszybsze efekty. W późniejszym okresie rozstępy mają barwę porcelanowo-białą oraz zanikową strukturę.

Medycyna nie znalazła metody na zupełne zlikwidowanie rozstępu. Należy dobrać takie metody terapeutyczne, które pozwolą maksymalnie ograniczyć ich widoczność. Leczenie rozstępów za pomocą mezoterapii polega na nakłuwaniu skóry w miejscu powstałych zmian. Za pomocą strzykawki lekarz wprowadza do skóry odpowiednie preparaty stworzone z kwasu polimlekowego lub hialuronowego. Działanie zabiegu warto wspomóc dermabrazją lub peelingiem chemicznym.

Mezoterapia na rozstępy jest dość długotrwała i wymaga systematyczności. Zabiegowi najlepiej jest poddawać się w seriach co około 10–12 dni. Największą skuteczność można osiągnąć, kiedy zmiany na skórze są świeże i pojawiły się około 6–8 miesięcy przed zabiegiem.

Skuteczne metody walki z rozstępami

Do najskuteczniejszych metod walki z rozstępami należą:

laser frakcyjny CO2, mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne.

Każda z powyższych metod ma za zadanie przebudowanie strukturalne rozstępu.

Mezoterapia może być stosowana w walce z bliznami i rozstępami. Polega na wprowadzeniu w skórę substancji pobudzających odbudowę jej i regenerację. Odpowiednio pobudzona skóra regeneruje się, zwiększa jędrność, dzięki czemu można zaobserwować zanik blizn, zmniejszenie rozstępów i wygładzenie skóry.

Mezoterapia igłowa ciała – rozstępy

Skóra jako naturalna ochrona wewnętrznych struktur ciała człowieka, w ciągu całego jego życia narażona jest na uszkodzenia, które mogą pozostawiać na niej trwałe ślady. Często podłożem ich powstawania są urazy, przebyte zabiegi chirurgiczne, choroby układu nerwowego, jak na przykład ospa, trądzik, a także intensywny rozrost tkanek organizmu. Powstające w wyniku powyższych czynników rozstępy i blizny stanowią dla wielu pacjentów duży problem i obniżają jego samoocenę. Na szczęście kosmetologia oferuje obecnie kilka metod redukcji rozstępów i blizn, które są w stanie przywrócić skórze pożądaną przez pacjenta strukturę.

Rozstępy pojawiają się w głębokich warstwach skóry, dlatego też najskuteczniejszym sposobem na ich redukcję są zabiegi pozwalające na dotarcie wprost do źródła problemu. Powierzchowne zabiegi kosmetyczne mogą jedynie wygładzić skórę i spłycić rozstępy.

Celem mezoterapii igłowej jest dotarcie do struktury rozstępów, wzmocnienie i odżywienie skóry, a także inicjacja naturalnych procesów regeneracyjnych.

Mezoterapia igłowa na rozstępy polega na śródskórnym podaniu odpowiednich związków, które zapewniają skórze kompleksowe odżywienie. Już same nakłucia wykonywane tuż przy krawędzi rozstępu skłaniają organizm do naturalnej regeneracji, doprowadzają do tworzenia się nowych włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy są stopniowo usuwane dzięki połączeniu działania koktajli odżywczych oraz przeciwciał.

Mezoterapia igłowa to jeden z najczęstszych zabiegów, jakie stosuje się na rozstępy blizny. Zabieg cieszy się od lat popularnością, co wynika z tego, że z rozstępami boryka się większość społeczeństwa, a sam zabieg jest skuteczny. Nie zawsze blizny i rozstępy całkowicie znikną, ale bardzo się spłycą, co wynika z odbudowy i produkcji włókien kolagenowych. Najlepsze efekty można uzyskać przy świeżych rozstępach, kiedy te są jeszcze w tzw. fazie zapalnej.

Podczas nakłuć fibroblasty są stymulowane, przez co produkują więcej elastyny i kolagenu. Następnie do komórek wprowadza się odżywcze substancje. Chociaż bezpośrednio po zabiegu skóra nie wygląda najlepiej, bo mogą być zaczerwienienia i obrzęki, wkrótce będzie widać dużą różnicę. Dla lepszych efektów zaleca się serię zabiegów. W ten sposób komórki są pobudzone, szybciej się regenerują i odnawiają.

Dla kogo wskazany jest zabieg?

Mezoterapia na rozstępy i blizny przeznaczona jest dla osób z pogorszeniem kondycji i stanu skóry. Można ją stosować na różne części ciała.

Przeciwwskazaniami do zabiegu mezoterapii są: alergia lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik mezokoktajlu, ciąża i karminie piersią, cukrzyca, aktywne stany zapalne skóry, skóra źle tolerująca iniekcje, skóra bardzo płytko unaczyniona lub z podatnością do powstawania bliznowców, terapie lekami obniżającymi krzepliwość krwi, choroba nowotworowa.

Przygotowanie do zabiegu mezoterapii na rozstępy?

Pacjent po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań nie powinien przyjmować przez okres 2 tygodni aspiryny i innych leków obniżających krzepliwość krwi. W przypadku pacjentów z dużą podatnością do zasinień, zaleca się przed planowanym zabiegiem, przez okres jednego tygodnia stosowanie na obszar zabiegu maści z witaminą K. Uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
U pacjentów z niskim progiem bólu istnieje możliwość zastosowania znieczulenia. Tuż przed zabiegiem nakłada się krem znieczulający. Można zastosować również inne formy miejscowego znieczulenia.

Jak przebiega mezoterapia igłowa na rozstępy?

W trakcie zabiegu skóra jest nakłuwana małymi igiełkami, a do skóry wprowadza się substancje aktywne. Nakłucia stymulują komórki skóry do lepszej pracy, a wprowadzone związki dodatkowo ją odżywiają. Ponieważ skóra w trakcie zabiegu jest podrażniona, przed ani po zabiegu nie wolno jej opalać, używać silnych kosmetyków i pocierać ręcznikiem. Dla pełni skuteczności zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów. Mezoterapia polega na wprowadzeniu substancji czynnych, takich jak kofeina, nostrzyk, rutyna, prokaina, wyciąg z karczocha, enzymy lipolityczne w miejsca zajęte rozstępami i bliznami – uda, pośladki, biodra i inne partie ciała. Substancje te wpływają na przemianę materii, pobudzają mikrokrążenie, niwelują tkankę tłuszczową oraz rozstępy i blizny. Aby uzyskać zadowalający efekt należy wykonać serię kilku zabiegów w odstępach comiesięcznych. Efekty widoczne są po 4–6 miesiącach. Po zabiegu okolica ostrzyknięta wymaga dokładnego masażu.

Lekarz indywidualnie, do potrzeb pacjenta, dobiera właściwy zestaw substancji aktywnych, tworząc z nich specjalny koktajl lub wybiera gotowy preparat.
Mezoterapia igłowa na rozstępy jest wykonywana przy użyciu bardzo cienkiej igły, którą dostarczane są odpowiednio dobrane koktajle. Metoda jest praktycznie bezbolesna. Po zabiegu na skórze widoczne są małe uwypuklenia przypominające kropelkę wody umieszczoną pod skórą. Ślady iniekcji ustępują stopniowo przez okres do 2 dni, nie wymagają domowej rekonwalescencji.

Ile zabiegów wykonać?

Ilość zabiegów oraz ich intensywność uzależniona jest od stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta. W intensywnej fazie zaleca się wykonywanie zabiegów przez 2 miesiące co 2 tygodnie. W fazie podtrzymującej zaleca się wykonywanie zabiegów co 3 miesiące.

Mezoterapia igłowa na rozstępy Kielce – efekty

Najlepsze efekty leczenia rozstępów mezoterapią uzyskuje się po rozpoczęciu zabiegów w początkowej fazie rozwoju rozstępów. W momencie, gdy nieestetyczne zmiany skórne są jeszcze czerwone lub sine, możliwa jest przebudowa skóry za pomocą zabiegów wspomagających jej regenerację. Zabiegi wykonywane na stare rozstępy, które pojawiły się kilka lat wcześniej, są nieco mniej skuteczne. Jednak i w tym przypadku inicjacja procesów naprawczych pozwala na usuwanie niewielkich rozstępów, a nawet znaczną redukcję głębokich i rozległych zmian.

W przypadku mezoterapii wykonywane nakłucia inicjują kontrolowany stan zapalny. Oznacza to, że rozstępy częściowo wchodzą ponownie w pierwotną fazę, dzięki czemu dostarczone składniki odżywcze i regenerujące działają o wiele skuteczniej. Rezultaty pojawiają się bardzo szybko. Skóra jest jędrniejsza, gładsza, ma wyrównany koloryt, znikają przebarwienia, spłycają się blizny i rozstępy. Efekty różnią się w zależności od tego, jaką partię ciała poddaje się zabiegowi i w jakiej kondycji jest skóra. Mezoterapia igłowa pozwala na wygładzenie miejsc dotkniętych bruzdami, czego konsekwencją jest zmniejszenie a nawet całkowite zniknięcie rozstępów. Zabieg reguluje procesy metaboliczne komórek skórnych, przyspiesza spalanie komórek tłuszczowych i aktywizuje organizm do produkcji elastyny oraz kolagenu. Ponadto mezoterapia igłowa na ciało regeneruje naszą skórę, przyśpiesza mikrokrążenie i dostarcza komórkom cenne składniki odżywcze. 

Mezoterapia gwarantuje najlepsze efekty w przypadku wczesnego i średniego stadium rozstępów. Szybko hamuje rozwój zmian i skutecznie je cofa. W przypadku zaawansowanych zmian mezoterapia nie gwarantuje, że zostaną one całkowicie usunięte, jednak sprawia, że skóra wygląda dużo lepiej a obszar występowania pomarańczowej skórki zmniejsza się.