Depilacja - rodzaje i zalety.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych jest obecnie depilacja. W zależności od potrzeby jest ona wykonywana codziennie albo raz w miesiącu. Jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj zabiegu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj skóry. Sprawdź, jakie efekty dają różne rodzaje depilacji na przykład woskiem, maszynką, laserem czy depilatorem.

W tym miejscu rodzi się wiele pytań, do których zalicza się między innymi: jaką metodę wybrać? Co warto powiedzieć o depilatorze elektrycznym oraz depilacji woskiem, kremem oraz laserowej, jak i również maszynce jednorazowej?

Depilacja ma swoje początki już w starożytności – greczynki wypalały włoski płomykami lampki olwinej, rzymianki stosowały kremy z pumeksu. W obecnych czasach metody stały się bardziej nowoczesne, mimo wszystko jednak ich efekty mogą rozczarowywać – zaczerwieniona i boląca skóra, na której wyskakują brzydkie krostki. Można jednak zapobiec takim nieprzyjemnym skutkom. Zapoznaj się z najpopularniejszymi metodami depilacji!

Maszynka jednorazowa

Maszynka jest najszybszą i bezbolesną metodą depilacji. Niestety jej efekty utrzymują się najdłużej dwa dni, a odrastające włoski są ostre i twarde. Kup specjalną maszynkę dla kobiet i nigdy jej nikomu nie pożyczaj. Unikaj też maszynek męża czy chłopaka. Bakterie znajdujące się na skórze bardzo łatwo i szybko się roznoszą i łatwo jest zakazić skórę. Nie zapominaj o goleniu włosków zawsze pod górę, zwłaszcza w miejscach gdzie skóra jest delikatniejsza. Wprawdzie pod włos może i ogolisz się dokładniej, ale możesz ryzykować stratą naskórka. Po goleniu pach cały następny dzień stroń od używania dezodorantu, nawet tego delikatnego i bez alkoholu. Zastąp go talkiem albo kojącym kremem.

Depilacja kremem

Metoda ta jest naprawdę bezbolesna i niesamowicie szybka. Włoski odrastają dopiero po 3-5 dniach. Substancje, które krem zawiera rozpuszczają włosy nawet poniżej linii warstwy rogowej naskórka. Sam preparat należy rozmieścić na skórze, a po 5-20 minutach zmyć wodą albo zeskrobać szpatułką. Warto przed zabiegiem przeprowadzić test uczuleniowy na małej powierzchni skóry.

Jeśli w nasmarowanym przez około 24 godziny miejscu nie zaobserwujesz żadnych niepokojących objawów, możesz zacząć się depilować. Przed każdym zabiegiem zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry nakładając na nią balsam, a zanim nałożysz krem na twarz – pokryj usta wazeliną kosmetyczną. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych podrażnień.

Depilacja woskiem

Zabieg ten jest niestety dość bolesny i wymagający wprawy, ale za to opłacalny – włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Nie stosuj wosku w trakcie miesiączki – skóra jest bardziej delikatniejsza, a sam zabieg bardziej bolesny.

Możesz użyć wosku na ciepło, który jest podgrzewany np. na kuchence i nakładany szpatułką bezpośrednio na skórę. Trzeba uważać jednak na jego ciepło – nie może być zbyt gorący. Pod wpływem temperatury naczynka krwionośne rozszerzają się, co zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Zrywamy wosk kiedy trochę stwardnieje. Pamiętaj, aby przed zabiegiem oczyścić skórę, by wosk mógł bardziej przylgnąć. Nie stosuj balsamów oraz oliwek, a po zabiegu posmaruj skórę maścią z alantoiną, panthenolem albo po prostu zasyp talkiem.

Pamiętaj, że jedynie pastę cukrową można zmyć ze skóry wodą. Wystarczy, że użyjesz letniej wody z dodatkiem mydła albo żelu.

Wosk na zimno to zwyczajne plastry, które trzeba rozgrzać wcześniej w dłoniach. Następnie przykleja się go i wygładza zawsze w kierunku rośnięcia włosów, a odrywa się go w przeciwną stronę. Należy robić to zdecydowanym i szybkim ruchem natychmiast po jego nałożeniu, inaczej za mocno przylgnie. Zapomnij o zmywaniu resztek wosku wodą albo alkoholem, gdyż dodatkowo wosk stwardnieje i jego zrywanie będzie boleśniejsze. Najlepiej sprawdzi się olejek po depilacji, który jest zazwyczaj dołączony do opakowania wosku.

Jaką metodę depilacji wybrać ?

Postaraj się aby dobrać odpowiednią metodę do konkretnej części ciała.

– na nogach oraz ramionach najbardziej sprawdzi się wosk na ciepło bądź na zimno, dodatkowo można skorzystać z kremów czy pianek, a także z depilatora elektrycznego.

– na twarz najlepiej stosować preparaty do skóry wrażliwej albo wosku na zimno (przeznaczonego tylko i wyłącznie do twarzy).

– pod pachy, a także w strefie bikini najlepiej stosować krem, ale jeśli wywołuje podrażnienia i miewasz po nim zaczerwienienia – użyj golarki.

Pamiętaj, aby nie wykonywać depilacji bezpośrednio po opalaniu – skóra jest wtedy bardziej wrażliwsza. Najlepiej jest odczekać po zabiegu około 24 godziny. Bywa także, że skóra nie toleruje żadnej metody. Po zabiegu jest ona usiana grudkami i krostkami, a włoski zaczynają rosnąć pod naskórkiem. Oznacza to, że cierpisz na tak zwane rzekome zapalenie mieszków włosowych, które są spowodowane mechanicznym drażnieniem skóry. Może ono się przekształcić w chorobę. Należy wtedy zapuścić włoski albo trwale usunąć je w gabinecie lekarskim.

Trzeba pamiętać, że dobry depilator równa się dobra cena. Jest to jednak bardzo opłacalny zabieg w porównaniu z ceną lasera bądź wosku. Takie zabiegi są bolesne, lecz włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Jednak, aby zabieg się opłacił trzeba zapuścić nieco włoski, które potem wyrywa się razem z cebulką.

Wprawdzie depilatory są zachwalane przez producentów za usuwanie nawet półmilimetrowych włosków, ale niestety wtedy ich cebulka pozostaje nienaruszona wskutek czego włos szybciej odrasta. Pamiętajmy, aby zmniejszyć pojawiający się podczas zabiegu ból należy schłodzić skórę kostkami lodu w foliowej torebce. Rozejrzyj się też za specjalnym depilatorem z nakładką chłodzącą. Sam zabieg depilacji najlepiej wykonać przed snem, będąc po wieczornej kąpieli. Skóra wtedy jest bardziej odprężona oraz wyczyszczona. Po zabiegu należy wmasować w skórę olejek chłodzący oraz nawilżający.

Depilacja laserowa

Formą depilacji stałej jest właśnie depilacja laserowa. Co to oznacza? Po zakończeniu całej serii zabiegów włosy w ogóle nie odrosną. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik skóry i włosów – melaninę, które zamienia w ciepło i niszczy trwale cebulkę włosa. Taki zabieg niestety trzeba powtórzyć trzy, cztery, a nawet i siedem razy! Nasze włosy mają trzy fazy wzrostu:

– aktywną – kiedy rosną,

– obumierania – kiedy się jeszcze trzymają, ale już nie rosną,

– spoczynku – kiedy mieszek jest pusty.

 

Jeśli cebulka jest w fazie spoczynku, trzeba niestety zabieg powtórzyć, kiedy włos już odrośnie. I tak kilka razy, do skutku.

Pamiętaj, że przed zabiegiem lekarz zapyta Cię, jakie bierzesz leki oraz jaką masz wytrzymałość na ból. Możliwe też, że wykona test na małej powierzchni skóry, który pozwoli sprawdzić, jakie dawki światła będą najskuteczniejsze.

Po depilacji laserowej unikaj opalania, ponieważ grozi to powstaniem przebarwień na skórze. Nie planuj więc depilacji przed samym urlopem.

Lekarz może odradzić depilację, jeśli Twoje włosy są zbyt jasne, a skóra jest ciemna. Kiedy uzna, że możesz bezpiecznie poddać się zabiegowi od razu, wykona go już na pierwszej wizycie. Przed zabiegiem zadbaj o to, aby Twoja skóra była czysta i sucha, bez żadnych perfum czy balsamu. Zabieg będzie bolał w zależności od urządzenia, depilowanego miejsca, a także od Twojej indywidualnej wrażliwości. Będziesz także odczuwać pieczenie.

Laser nie jest dla każdego

Zabiegu nie wykonasz, jeśli skóra jest opalona. Musisz odczekać, aż opalenizna trochę zblednie. Ciemno opalona skóra pochłonie całkowicie światło lasera i może również dojść do poparzenia, a sama depilacja i tak się nie uda, bo włosy rozjaśnione słońcem nie będą takiego światła wchłaniać.

Nie decyduj się też na laser, kiedy zażywasz leki czy substancje uwrażliwiające skórę na światło np. leki na nadcisnienie, leki stosowane w kardiologii czy w chorobach neurlogicznych, leki psychiatrzyczne, tableki antykoncepcyjne, antybiotyki, a nawet leki z ziół – dziurawiec. Działają w ten sposób też niektóre kosmetyki. Zabieg można też wykluczyć przez różne choroby skóry, uczulenie na światło, a także ciąża.