Stymulatory tkankowe to wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej preparaty, służące do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny. Po zaaplikowaniu dają bardzo naturalne efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry.

Stymulatory tkankowe – skuteczne i bezpieczne

Stymulatory tkankowe to obecnie hit wśród zabiegów estetycznych. Do najpopularniejszych preparatów z kategorii stymulatorów tkankowych należą Plenhyage, Sunekos, Nucleofill czy Profhilo. Dają naturalne efekty poprawy jędrności skóry. Wybór stymulatorów tkankowych jest bardzo duży, jednak ich zastosowanie uzależnione jest od potrzeb skóry pacjenta. Stymulatory tkankowe wpływają na poprawę jakości kolagenu i elastyny. Dzięki stymulacji komórek skóry wpływają na wzrost syntezy włókien. Poprzez ich stymulacje prowadzą do odbudowy struktury skóry. W związku z tym stosuje się je zarówno w celu poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry, jak i w przypadku blizn czy rozstępów.

Stymulatory tkankowe – efekty

Stymulatory tkankowe to substancje, które dają naturalny efekt odmładzania skóry bez zmiany rysów twarzy. Odmładzanie skóry opiera się na stymulowaniu a nie na wypełnianiu tkanek jak w przypadku kwasu hialuronowego. Po wykonaniu serii zabiegów z użyciem stymulatorów skóra staje się jędrniejsza i bardziej sprężysta, a zmarszczki ulegają redukcji. Substancje aktywne zawarte w stymulatorach tkankowych to głównie: polinukleotydy, polikaprolakton, hydroksyapatyt wapnia,

kwas l-polimlekowy czy kwas hialuronowy o dużym stężeniu.

Zabiegi w obrębie twarzy z zastosowaniem tych substancji aktywnych przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry.

Polinukleotydy to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA, występują we wszystkich organizmach. Są w całości biokompatybilne z ludzkim organizmem. Odpowiedzialne za efekty poprawy jędrności, gęstości skóry. Ponadto posiadają zdolność do wiązania dużych ilości wody, zatem wpływają na odpowiednie nawilżenie struktury skóry. Preparaty na bazie polinukleotydów wykazują także silne działanie regenerujące skórę po chorobach lub ciężkich urazach. Po zabiegu z użyciem polinukleotydów, skóra może być przez kilka dni lekko opuchnięta. Mają zdolność przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, dzięki czemu zwiększają nawilżenie tkankowe. Wpływają także na wzrost liczby i aktywność fibroblastów – najważniejszych komórek odpowiedzialnych za ciągłą odbudowę wielu składników skóry. Polinukleotydy są obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Kwas L-polimlekowy to związek chemiczny występujący fizjologicznie w organizmie, który poprzez pobudzanie wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, przyczynia się do pobudzania i uruchamiania procesów regeneracyjnych w skórze. Zapewnia tkankom elastyczność i poprzez sieć włókien tworzy podporę dla tkanek. Dzięki temu zwiększa napięcie skóry i poprawia jej jędrność. Podanie kwasu l-polimlekowego w struktury tkankowe pobudza proces stymulacji fibroblastów do syntezy włókien kolagenowych. Jest stosowany do redukcji zmarszczek i bruzd, a także do poprawy jakości skóry oraz korekty owalu twarzy. Kwas L-polimlekowy jest naturalnym związkiem chemicznym, który z reguły nie powoduje reakcji alergizujących. Efekt odmłodzenia skóry po zastosowaniu kwasu l-polimlekowego nie jest natychmiastowy, jednak uzyskane rezultaty są bardzo naturalne i długotrwałe. Mogą utrzymywać się do 2 lat.

Hydroksyapatyt wapnia idealnie sprawdza się przy wypełnianiu zmarszczek, poprawie konturu czy przywróceniu objętości skóry poprzez stymulację włókien kolagenu i elastyny. Preparat ma postać żelu z mikrokuleczkami hydroksyapatytu. Wprowadzony do skóry stymuluje produkcję włókien kolagenowych, co przekłada się na poprawę wyglądu skóry.

Stymulatory tkankowe – odbudowa kolagenu i elastyny

Stymulatory tkankowe to specjalne preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej do regeneracji skóry, przede wszystkim poprzez odbudowę kolagenu i elastyny, nazywanych czasem białkami młodości. Synteza obu białek spada wraz z wiekiem, co skutkuje pogorszeniem kondycji skóry. Dzięki stymulatorom tkankowym można spowolnić proces starzenia, dłużej zachowując młody i świeży wygląd. Ponieważ popularność stymulatorów tkankowych w medycynie estetycznej rośnie, na rynku wciąż pojawiają się nowe preparaty.

Nucleofill – lifting na poziomie komórkowym

Nucleofill jest preparatem, który bazuje na polinukleotydach, czyli niewielkich fragmentach DNA i RNA, występujących w organizmie biokompatybilnie. To naturalny biostymulator, który uruchamia mechanizmy regeneracyjne skóry na poziomie komórkowym. Zwiększa w niej ilość kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, fibroblastów – składników, które zapewniają młody wygląd. Pod wpływem Nucleofillu skóra staje się jędrna i bardziej elastyczna. Nie zmienia rysów twarzy, daje naturalny wygląd. Posiada trójkierunkowy mechanizm działania. Za pomocą preparatu można uzyskać następujące efekty: biolifting skóry – skóra ulega zagęszczeniu, widoczny jest wyraźny efekt uniesienia; intensywne nawilżenie, dzięki obecnemu w preparacie kwasowi hialuronowemu; intensywną antyoksydację, ponieważ preparat zapobiega powstawaniu wolnych rodników.

Nucleofill – dla kogo jest przeznaczony?

Zabieg biostymulacji skóry z użyciem Nucleofillu może wykonać praktycznie każdy. Preparat nadaje się do wszystkich rodzajów skóry, również skóry wrażliwej, ze skłonnością do alergii. Zabieg jest szczególnie zalecany w przypadku skóry odwodnionej, narażonej na stres oksydacyjny, cieni pod oczami, skóry z widocznymi oznakami starzenia (bruzdy, zmarszczki wokół oczu, zmarszczki mimiczne),

opadających powiek, nierównego kolorytu skóry. Może być również stosowany jako element przygotowania do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Stymulatory tkankowe – zastosowanie


Stymulatory tkankowe mogą być stosowane do powiększania objętości okolic skóry (wolumetria), szczególnie do korekcji zagłębień skóry, bruzd, zmarszczek, fałdów skórnych, blizn, poprawy wyglądu okolicy wokół oczu oraz przy objawach starzenia się skóry. Może być również stosowany do korekcji znacznych braków objętości skóry w przypadku zaniku tkanki tłuszczowej (lipoatrofii).

Stymulatory tkankowe służą bardziej do kompleksowego usuwania objawów starzenia się skóry, takich jak wiotkość, ubytki tkanki podskórnej i związane z tym zagłębienia, niż do usuwania pojedynczych zmarszczek. Stymulatory tkankowe to preparaty do iniekcji. Ich celem jest odnowa i biorestrukturyzacja, co odbywa się poprzez silną stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry. To powoduje, że dzięki zastosowaniu stymulatorów tkankowych skórze zostaje przywrócona dawna elastyczność, gładkość i blask. Zmarszczki i przebarwienia przestają być widoczne, a twarz odzyskuje młody i promienny wygląd.

Na rynku istnieje wiele rodzajów i producentów stymulatorów tkankowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim wskazaniami, trwałością, uzyskanymi efektami, mechanizmem działania i składem. Są wytwarzane na bazie takich substancji, jak między innymi kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas L-polimlekowy, aminokwasy i polinukleotydy. Rodzaj zastosowanego preparatu uzależniony jest od jakości skóry pacjenta, jego potrzeb i oczekiwań. Zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych można wykonać zarówno u osób młodych, które pragną zatrzymać upływ czasu, jak i u pacjentów dojrzałych z już widocznymi oznakami starzenia na skórze.

Stymulatory tkankowe działają silniej niż mezoterapia igłowa, jednak to czy skóra potrzebuje stymulatora czy klasycznej mezoterapii powinien określić specjalista. Często w serii łączy się te dwa rodzaje produktów, aby zadziałać kompleksowo na skórę.

Jak przygotować się do zabiegu?


Stymulator tkankowy podawany jest drogą iniekcyjną. Dlatego na dwa tygodnie przed i tydzień po zabiegu pacjent nie może stosować leków lub substancji wpływających na krzepliwość krwi. Nie wolno także stosować witaminy E lub aspiryny.


Jak przebiega zabieg?


Zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej. Po wywiadzie lekarz dobiera odpowiedni preparat do skóry pacjenta. Preparat aplikowany jest w ustalone partie za pomocą nakłuć bardzo cienkimi igiełkami. Po zakończeniu aplikacji lekarz rozmasowuje twarz, aby równomiernie rozprowadzić wstrzyknięty preparat. Działanie regeneracyjne preparatu przebiega w sposób kilkuetapowy. Po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, woda wchodząca w skład preparatu zostaje wchłonięta, co skutkuje zauważalnym pozornym wycofaniem się efektu. W etapie końcowym, na skutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej.

Stymulatory tkankowe są coraz bardziej popularne w gabinetach medycy estetycznej. Stosuje się je w celu odbudowy struktury skóry. Proces odbywa się dzięki stymulacji komórek skóry, elastyny i kolagenu. Daje on w pełni naturalne efekty, w postaci poprawy jędrności, jakości i gęstości skóry. Preparaty różnią się rodzajem substancji czynnych, wskazaniami do zastosowania, mechanizmami działania, technikami iniekcji, obszarami leczenia oraz długością utrzymywania się efektów.

Stymulatory tkankowe – zabieg przeciwstarzeniowy

Zabieg ma działania przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne oraz liftingujące które zachodzą poprzez podanie preparatu. Efekt uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji, jednak utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Jest to najlepszy zabieg dla problematycznej skóry, która potrzebuje intensywnego liftingu i długotrwałego nawilżenia. Dzięki aktywnym polinukleotydom wiążącym wodę można osiągnąć długotrwałe izoosmotyczne nawilżenie macierzy pozakomórkowej.

Stymulatory tkankowe a wypełniacze – różnice

Wypełniacze pozwalają na uzyskaniu niemal natychmiastowego wypełnienia bruzd i zmarszczek, dzięki czemu efekt widoczny jest od razu. Skutkuje to krótszym czasem ich działania, przez co osiągnięte rezultaty znikają szybciej i trzeba wykonać kolejny zabieg czy serię zabiegową. W przypadku stymulatorów tkankowych sytuacja jest odwrotna – na efekty trzeba poczekać dłużej, ale są one długofalowe. Jest to możliwe, ponieważ stymulatory pobudzają komórki do odnowy i zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei wpływa na wygląd i stan skóry. Jest to proces w pełni fizjologiczny, ale wymaga więcej czasu na osiągnięcie zadowalających i widocznych rezultatów. Dzięki zastosowaniu stymulatorów efekt jest bardziej naturalny i rysy nie ulegają zmianie.