Kwas hialuronowy stosowany jest głównie w medycynie estetycznej jako alternatywa inwazyjnych operacji plastycznych. Dzięki zastosowaniu tej substancji możliwe jest zachowanie młodzieńczego wyglądu skóry oraz opóźnienie procesów starzenia. Kwas hialuronowy w salonie w Kielcach stosujemy u pacjentek m.in. w rejonie czoła, ust, nosa, dłoni oraz włosów.

Należy pamiętać, że kwas hialuronowy stosowany w celach wypleniania zmarszczek, blizn czy bruzd nie utrzymuje się na stałe i istnieje konieczność cyklicznego powtarzania zabiegu. W zależności od miejsca zastosowania efekty utrzymują się ok. 6 – 12 miesięcy.

Kwas hialuronowy Kielce – czy jest bezpieczny?

Warto również mieć na uwadze, że stosowanie kwasu hialuronowego jest w pełni bezpieczne. Substancja ta jest zgoda z chemiczną budową naszych komórek, tak więc jest doskonale tolerowana przez organizm ludzki. Po zabiegu mogą pojawiać się niewielkie zaczerwieniania oraz obrzęki, które znikają po 2-3 dniach.

Kwas hialuronowy Kielce – zastosowanie

Proces starzenia się skóry jest nieuchronny i występuje u każdej z nas. Do tego dochodzą wszelkie czynniki zewnętrzne jak słońce oraz zanieczyszczenia, które powodują zmniejszenie elastyczność skóry w obrębie twarzy.
W wyniku otrzymujemy zmarszczki, fałdy oraz wiotkie partie skóry.

Rozwiązaniem tego problemu jest kwas hialuronowy, które wypełnia nieestetyczne przestrzenie w tkankach, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie zdrowego i naturalnego wyglądu uszczuplonych w kolagen miejsc.

Przeciwwskazania do ostrzykiwania kwasem hialuronowym

Proces starzenia się skóry jest nieuchronny i występuje u każdej z nas. W wyniku otrzymujemy zmarszczki, fałdy oraz wiotkie partie skóry. Do tego dochodzą wszelkie czynniki zewnętrzne jak słońce oraz zanieczyszczenia, które powodują zmniejszenie elastyczność skóry w obrębie twarzy. Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg z użyciem kwasu hialuronowego w mieście Kielce, które wypełnia nieestetyczne przestrzenie w tkankach, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie zdrowego i naturalnego wyglądu uszczuplonych w kolagen miejsc. Warto również mieć na uwadze, że stosowanie kwasu hialuronowego w mieście Kielce jest w pełni bezpieczne. Substancja ta jest zgoda z chemiczną budową naszych komórek, tak, więc jest doskonale tolerowana przez organizm ludzki. Po zabiegu mogą pojawiać się niewielkie zaczerwieniania oraz obrzęki, które znikają po 2-3 dniach. Przeciwwskazania są takie same niezależnie od obszaru twarzy, który chcemy poprawić, czy też rodzaju wypełniacza, który wybierzemy do zabiegu. Kwas hialuronowy w Kielcach, który wypełnia nieestetyczne przestrzenie w tkankach, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie zdrowego i naturalnego wyglądu uszczuplonych w kolagen miejsc. Należy pamiętać, że kwas hialuronowy Kielce stosowany w celach wypleniania zmarszczek, blizn czy bruzd nie utrzymuje się na stałe i istnieje konieczność cyklicznego powtarzania zabiegu. W zależności od miejsca zastosowania efekty utrzymują się ok. 6 – 12 miesięcy. Czasami występuje Uczulenie na kwas hialuronowy lub inny składnik preparatu – o tym niestety dowiadujemy się najczęściej już po zabiegu. Syntetycznie otrzymywany kwas hialuronowy to ten sam związek chemiczny, jednak nie jest pochodzenia ludzkiego – stąd przypadki alergii, które niekoniecznie występują od razu po podaniu kwasu. Mogą objawić się dopiero po tygodniach czy miesiącach po zabiegu.

Kwas hialuronowy Kielce

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) to jeden z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii, medycynie estetycznej i farmacji. Ze względu na niezwykłe właściwości wiązania wody, ma przede wszystkim silne działanie nawilżające. Jest naturalnym składnikiem skóry, odpowiedzialnym za jej odpowiednie nawilżenie. Szybko przynosi skórze ukojenie, odświeżenie, ulgę. Polecany szczególnie w pielęgnacji skóry suchej i przesuszonej.

Kwas hialuronowy – niezastąpiony w ludzkim organizmie

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, naturalnie występuje w ludzkim organizmie oraz w organizmach zwierzęcych, przede wszystkim w skórze, w mazi stawowej. Chroni przed urazami mechanicznymi i pomaga w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki. Znajduje się także w ścianach naczyń krwionośnych i w ciele szklistym oka. Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG) i jest składnikiem macierzy międzykomórkowej – przestrzeni wypełniającej komórki skóry, w której znajdują się też białka młodości czyli włókna kolagenowe i elastynowe. Skutkuje tym, że skóra jest jędrna, gęsta, gładka i sprężysta. Cząsteczka kwasu hialuronowego złożona jest z cząsteczki kwasu D-glukuronowego i cząsteczki N-acetyloglukozaminy. Naprzemiennie łączą je wiązania β-(1-4) i β-(1-3) glikozydowe. Fizjologicznie kwas hialuronowy jest obecny w skórze w postaci soli sodowej (hialuronian sodu). Jednakże wraz z wiekiem, od około 25. roku życia, jego ilość stopniowo maleje, a skóra staje się bardziej wiotka, sucha, wrażliwa na czynniki zewnętrzne, pojawiają się na niej zmarszczki. Około 80. roku życia ulega niemal całkowitemu zanikowi.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma niezwykłe właściwości higroskopijne. W środowisku wodnym jego cząsteczki mogą zwiększać swoją objętość tysiąckrotnie, a jedna cząsteczka kwasu hialunorowego wiąże około 250 cząsteczek wody. Działa jak gąbka – wiążąc wilgoć w skórze właściwej. W związku z tym stał się cennym składnikiem kosmetyków nawilżających, ochronnych i przeciwstarzeniowych zarówno do pielęgnacji twarzy w postaci kremów, maseczek, toników, jak i ciała w postaci balsamów, żeli do mycia. To także podstawowy składnik preparatów stosowanych w medycynie estetycznej – może mieć formę nieusieciowaną (koktajle do mezoterapii) bądź różne stopnie usieciowania (wypełniacze – pozwala odbudować ubytki tkankowe i objętość, np. wygładzić bruzdy nosowo-wargowe, wymodelować usta). Kwas hialuronowy stosowany w kosmetologii i medycynie estetycznej pozyskiwany jest w drodze biofermentacji – oczyszczony i wysuszony ma formę proszku, który po dodaniu do wody tworzy przezroczysty żel.

Kwas hialuronowy – główny składnik kosmetyków nawilżających

W kosmetykach kwas hialuronowy i jego pochodne stosowane są w postaci hialuronianu sodu i hialuronianu potasu. Pozyskiwany jest metodami biotechnologicznymi przy wykorzystaniu szczepu paciorkowców Streptococcus. Jest bezpieczny, nie alergizuje i nie podrażnia skóry. Dzięki temu, że nie ma działania światłouczulającego, może być stosowany przez cały rok. Ma różną masę cząsteczkową. Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej charakteryzuje się lepszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka, natomiast o wyższej – tworzy na skórze hydrofilm, który chroni przed utratą wody przez naskórek oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Często w kosmetykach łączy się kwasy hialuronowe o różnej masie cząsteczkowej dla kompleksowej pielęgnacji i ochrony skóry. W kosmetykach kwas hialuronowy występuje w trzech formach strukturalnych: wielkocząsteczkowej – utrzymuje się na skórze i tworzy cienką błonę, która chroni przed odparowaniem wody, średniocząsteczkowej – silnie nawilża warstwę rogową i daje krótkotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia, krótkocząsteczkowej – wnika w głębsze warstwy skóry i daje silne, długotrwałe nawilżenie. Czasami w formułach kosmetyków kwas hialuronowy zamyka się w liposomach, co ułatwia jego wnikanie w głąb naskórka.

Kto może stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest łagodny i może być bezpiecznie stosowany nawet do skóry wrażliwej, skłonnej do zaczerwienienia. Świetnie sprawdza się w formie serum bądź maski, jest idealny do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu – szybko przynosi nawilżenie, ukojenie i odświeżenie. Kosmetyki z kwasem hialuronowym szczególnie są polecane:

jako profilaktyka przeciwstarzeniowa – osobom w każdym wieku, do skóry suchej, przesuszonej, odwodnionej,

do skóry narażonej na działanie słońca i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych,

kobietom w okresie menopauzy,

osobom pracującym w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach,

po długim locie samolotem,

w pielęgnacji okolicy oczu.

Efekt nawilżenia jest odczuwany natychmiastowo po zastosowaniu kosmetyku z kwasem hialuronowym. Skóra jest ukojona, uspokojona, świeża, nawodniona, wypełniona. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających z tym składnikiem przyczynia się do: wygładzenia struktury skóry, redukcji drobnych zmarszczek, zwiększenia właściwości ochronnych skóry – i zmniejszenia tendencji do podrażnień, poprawy napięcia i elastyczności skóry, nadania twarzy wypoczętego wyglądu, przywrócenia skórze blasku, ogólnej poprawy kondycji skóry, redukcji cieni pod oczami.

Jak stosować kwas hialuronowy?

W aptekach można kupić suplementy diety z kwasem hialuronowym, które wspomagają terapię zwyrodnień stawów. Występują w postaci tabletek, kapsułek, proszku do sporządzenia roztworu, ampułek z płynem do wypicia. Do wyboru są preparaty jednoskładnikowe (z czystym hialuronianem) lub wieloskładnikowe, które zawierają w składzie siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, kolagen, imbir. Dostępne są także preparaty doustne na poprawę jakości i wyglądu skóry z kolagenem, koenzymem Q10 i biotyną.

Można wybrać także kwas hialuronowy w formie półproduktu: roztworu 1–5% w postaci mieszanki różnych typów kwasu hialuronowego wielko- i małocząsteczkowych. Stosuje się go w codziennej pielęgnacji jako dodatek do innych produktów kosmetycznych. Kilka kropli półproduktu można dodać do kremów, balsamów, odżywek.

Kwas hialuronowy – funkcja nawadniająca

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Chociaż organizm produkuje go cały czas i na bieżąco uzupełnia braki wynikające z codziennego rozpadu kwasu hialuronowego, w pewnym wieku produkcja tej substancji spada i systematycznie się zmniejsza. Prowadzi to do redukcji tkanek, w których kwas się znajduje, wówczas skóra traci swój młodzieńczy wygląd. Z tego powodu coraz częściej kwas hialuronowy dostarczany jest do organizmu z zewnątrz.

W ubiegłych latach jedynym źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce. Dzięki zastosowaniu specjalnych procesów było możliwe wyizolowanie z odzwierzęcego materiału czystego kwasu. Jednak tak otrzymywany kwas był dość często przyczyną reakcji alergicznych. W związku z tym obecnie za główne źródło kwasu uważa się szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Pozyskuje się z nich kwas hialuronowy poprzez fermentację mikrobiologiczną. Kwas hialuronowy wspomaga rozmnażanie i rozrastanie zdrowych komórek skóry w macierzy kolagenowej. Odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry i chroni włókna kolagenowe przed zniszczeniem. Dzięki temu skóra zachowuje sprężystość i nie ma skłonności do powstawania zmarszczek. Istotną funkcję pełni kwas hialuronowy w ciałku szklistym oka. Odpowiada za odpowiednią strukturę i zarazem za pełnienie funkcji przez ciałko. Zapewnia także lepkosprężystość oka i współtworzy film łzowy. Duża zawartość kwasu hialuronowego występuje w płynie stawowym. To on odpowiada za sprężystość chrząstki stawowej oraz warunkuje lepkosprężyste właściwości płynu stawowego, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawów. Kwas jest odpowiedzialny za prawidłowy ruch stawu. Zwyrodnienie stawów jest oznaką, że stężenie hialuronianu jest za niskie.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest dość popularny w przemyśle kosmetycznym. Stał się składnikiem kremów odmładzających, jednak równie często, albo nawet częściej wykorzystywany jest w gabinetach medycyny estetycznej. Zabiegi przeciwstarzeniowe zazwyczaj opierają się na wstrzykiwaniu w głąb naskórka preparatów zawierających kwas hialuronowy. Dzięki nim zmarszczki zostają wypełnione, a skóra odzyskuje sprężystość. Nie są to zabiegi szczególnie trwałe, ponieważ kwas hialuronowy naturalnie rozkłada się w organizmie. Efekt zabiegu datuje się na 6–12 miesięcy w zależności od zastosowanego preparatu.

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest czasami w celu wspomagania gojenia się ran, wrzodów skóry i oparzeń. Wykorzystuje się go w okulistyce. Na bazie kwasu hialuronowego powstają płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu. Wszystko to jest możliwe dzięki wyjątkowej właściwości do wiązania wody. Płyny łagodzą podrażnienia oka wynikające z noszenia soczewek oraz z zespołu suchego oka. Kwas hialuronowy wiąże szkodliwe substancje i wpływa pozytywnie na strukturę filmu łzowego.

Kwas hialuronowy jest bardzo cennym lekiem w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz innych chorobach kości czy stawów. W takich sytuacjach stosuje się zastrzyki z kwasem, które mają uzupełnić ewentualne braki substancji.

Jakie zabiegi stosuje się przy użyciu kwasu hialuronowego – medycyna estetyczna

Dzięki temu, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie, a jego produkcja odbywa się przy wykorzystaniu metod biotechnologicznych, stosowanie tej substancji jest stosunkowo bezpieczne, a ryzyko jakichkolwiek powikłań, reakcji alergicznej czy uszkodzenia skóry jest bardzo niskie. Do najczęstszych zabiegów należą:

wypełnianie zmarszczek i redukcja innych oznak starzenia się skóry,

poprawa owalu twarzy,

ujędrnianie i rewitalizacja skóry,

wygładzanie zmarszczek w obrębie dekoltu i szyi,

nieinwazyjna korekta wybranych obszarów twarzy lub ciała,

modelowanie i powiększania ust,

natychmiastowe nawilżanie skóry.

Przeciwwskazania do stosowania zabiegów z kwasem hialuronowym

Samo przyjmowanie kwasu hialuronowego zazwyczaj odbywa się w formie zabiegów polegających na wstrzykiwaniu go w ciało. Zabiegów tych nie można jednak przeprowadzać w poniższych sytuacjach:

ciąży i karmienia piersią,

choroby nowotworowej,

zaburzeń pracy tarczycy,

alergii na składniki preparatów,

problemów z krzepliwością krwi,

opryszczki i stanów zapalnych skóry.

Korekta zmarszczek kwasem hialuronowym

Zabieg spłycania zmarszczek kwasem hialuronowym jest mało inwazyjny i trwa około 30–60 minut. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w głębokie warstwy skóry i pod skórę. Odbywa się to z wykorzystaniem bardzo cienkiej igły, co zmniejsza ryzyko odczuwania dyskomfortu. Preparat z kwasem hialuronowym spłyca zmarszczki i bruzdy, co zapewnia bardzo naturalne efekty. Od razu po wykonaniu zabiegu pacjent wychodzi do domu, a rekonwalescencja trwa 1–2 dni.

Kwas hialuronowy to naturalny wypełniacz, który pozwala na redukcję różnego rodzaju zmarszczek, m.in. wokół ust i oczu czy bruzd nosowo-wargowych. Wykorzystuje się go również do modelowania ust, wypełniania zapadniętych skroni, unoszenia opadających policzków oraz modelowania brody. Efekty zabiegu są widoczne od razu, a utrzymują się średnio 12 miesięcy. W tym czasie kwas hialuronowy jest rozkładany przez znajdujące się w organizmie enzymy.

Kwas hialuronowy – bezpieczny i skuteczny

Wykorzystywany do wypełniania zmarszczek kwas hialuronowy jest preparatem syntetycznym. Dzięki temu ryzyko wystąpienia objawów alergii jest niewielkie. Nie ma konieczności wykonywania próby uczuleniowej przed zabiegiem czy pozostawania w klinice już po jego przeprowadzeniu. Kwas hialuronowy jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Tuż po jego wstrzyknięciu na twarzy może pojawić się niewielki obrzęk i zaczerwienienie, jednak objawy te szybko ustępują.

Zabieg korekty zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczny, ale należy pamiętać o przeciwskazaniach do jego przeprowadzenia. W zależności od rodzaju zmarszczek i pożądanego efektu, wprowadzany jest pod skórę kwas o różnej gęstości. Kwas hialuronowy niweluje zmarszczki na 6–12 miesięcy. Po tym czasie preparat ulega całkowitemu wchłonięciu i trzeba powtórzyć zabieg. Trwałość efektu zabiegu zależy od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza. Im gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze.

Zabieg likwidacji zmarszczek wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego poddawany jest analizie rysów twarzy w spoczynku i w ruchu w trakcie pełnej mimiki. Dzięki temu można osiągnąć symetryczny i naturalny efekt. Jeśli występuje wiotkość skóry, zaleca się najpierw zabiegi zagęszczające i kondycjonujące, po to by przygotować skórę do wypełnienia. Zlikwidowanie zmarszczki polega na wypełnieniu jej kwasem hialuronowym w formie gęstego, plastycznego żelu, który po wprowadzeniu cienką igłą lub kaniulą układa się niezwykle naturalnie. Jego zdolność wiązania wody sprawia powiększenie objętości preparatu i wypełnienie wskazanego miejsca.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zastosowaniem kwasu hialuronowego w formie iniekcji nie należy przyjmować leków, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi. Na kilka dni przed wizytą należy odstawić przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzakrzepowych.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego – jak przebiega?

Zabieg poprzedza wywiad ze specjalistą. Następnie miejsce zabiegowe jest znieczulane za pomocą specjalnej maści, po czym wprowadzany jest usieciowany kwas hialuronowy z gotowej do użycia ampułkostrzykawki za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Osoba przeprowadzająca zabieg modeluje wypełniacz tak, aby doprowadzić do jak najbardziej naturalnego efektu wypełnienia zmarszczki. Pacjent od razu po zabiegu ma możliwość oceny osiągniętych efektów. Po zabiegu skóra może być delikatnie opuchnięta. Objawy te zanikają szybko, najdłużej w ciągu 4–7 dni. W miejscach iniekcji mogą utrzymywać się siniaczki, do których niektórzy pacjenci mają skłonność. Należy stosować kremy przyspieszające gojenie.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym Kielce przeprowadzane jest przez doświadczoną kadrę, która chętnie wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z planowanym zabiegiem. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym odbywa się za pomocą delikatnie wprowadzanych pod skórę igieł, za sprawą których umieszcza się kwas hialuronowy w wybranym miejscu. Działanie substancji jest natychmiastowe – tuż po zabiegu cera staje się odżywiona i elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne. Aktywne działanie kwasu hialuronowego sprawia, że w bardzo krótkim czasie znikają one całkowicie. Efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy – po tym czasie możliwe jest powtórzenie zabiegu.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego – po zabiegu

Po zaaplikowaniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur, nie korzystać z sauny, solarium. Wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie, rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na zmienne warunki atmosferyczne – niskie i wysokie temperatury. Przez dwa dni od zabiegu powstrzymać się również od ćwiczeń wysiłkowych oraz nakładania makijażu. Nie zaleca się również stosowania nadmiernej mimiki, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na miejsca aplikacji.

Ile zabiegów wykonać?

Zazwyczaj wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg jednorazowy, jeśli polega na podaniu preparatu w sposób liniowy w miejscu występowania zmarszczki. Jeśli jednak zabieg polega na wypłaszczeniu zmarszczek poprzez odbudowę utraconej objętości rysów twarzy, proces może wymagać dwóch lub więcej zabiegów, podczas których stopniowo odtwarza się pełniejsze rysy twarzy i obserwuje efekty. Zabieg należy powtórzyć po 3–4 tygodniach.

Cennik medycyna estetyczna