Ombre, sombre, flamboyage, balayage, to odmiany fryzur, które powinna znać każda kobieta. Jednak wskazanie różnic między nimi, wciąż przysparza nam wielu problemów. Dlatego poniżej wyjaśnimy po kolei, czym charakteryzują się te pojęcia i czym jest koloryzacja włosów.

Ombre

Pochodzenia tego słowa, należy szukać w języku francuskim. Oznacza ono cień. Najczęściej występuje w połączeniu brązu i blondu. Przejścia z koloru na kolor jest zachowane, co oznacza że jest w ogóle niewidoczne, a jeden kolor pięknie wnika w drugi. Koloryzacja ta będzie ładnie prezentować się na mocnych, grubych włosach oraz tych z lokami.

Sombre

Jest to połączenie 2 słów – soft, czyli łagodny i z wcześniej omawianej koloryzacji. Jak łatwo można się domyślić, jest to nieco łagodniejsza wersja poprzednika. Kolor jest mniej kontrastowy, a całość bardziej subtelna. Efekt to stopniowe, prawie niezauważalne rozjaśnienie włosów. Przejścia kolorystyczne są prawie niewidoczne. Ta koloryzacja włosów, może być stosowana przy każdej długości włosów.

Flamboyage

Technika ta, ma za zadanie dodać włosom objętości i świeżości. Rozjaśnianie poszczególnych pasm, sprawia optyczny efekt uniesienia włosów. Jak tego dokonać? Wybieramy poszczególne pasma, z różnych wysokości głowy i rozkładamy je na całej długości włosów. Sprawdza się zarówno u blondynek i brunetek, a stosować ją można nie tylko latem, ale też zimą tworząc ciemne pasma, które pogłębią kolor.

Balayage

Ostatnią, ale równie popularną, po wielu latach zapomnienia techniką, jest balayage, co po francusku znaczy zamiatać.  Polega na nałożeniu pędzlem farby o różnych odcieniach na włosach. Wykonuje się ją od skóry głowy. Różnica pomiędzy kolorami nie powinna przekroczyć 2-3 tonów, ponieważ wtedy otrzymujemy naturalny efekt, bez wyraźnego odcięcia kolorów. Tą technikę szczególnie poleca się kobietom o cienkich włosach.