Odmładzanie skóry – po przekroczeniu 50 roku życia, skóra staje się wymagająca. Wpływ na to ma szereg czynników jak: zmiana wagi, stres, zanieczyszczone środowisko, zmiany hormonalne czy promieniowanie UV.

 

Te wszystkie czynniki mogą być powodem niekorzystnych zmian na naszej skórze.
Chcąc uniknąć negatywnych skutków wyżej wymienionych czynników, warto skorzystać z zabiegów, które oferuje salon kosmetyczny Kielce, dedykowany skórze dojrzałym, po 50 roku życia.

Salon kosmetyczny Kielce

Gabinet kosmetyczny She&He w Kielcach, poleca sprawdzone terapie, mające na celu odmładzanie skóry – dopasowane zarówno dla pań, jak i dla panów, w wieku dojrzałym.

Szeroka oferta sprawia, że mamy możliwość wyboru między zabiegami mniej lub bardziej inwazyjnymi. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Wśród popularnych, nieinwazyjnych zabiegów polecamy lifting twarzy Endermolift Lpg. Poprawia on napięcie i jędrność skóry na twarzy, szyi i dekolcie. Metoda ta sprawia, że twarz staje się bardziej napięta, nabierając zdrowszego kolorytu, a zmarszczki zostają spłycone.
Zabieg ten stanowi również optymalne uzupełnienie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jeżeli chcemy uzyskać trwały efekt, zdecydowanie poleca się stosowanie tej metody raz w tygodniu, w seriach 6-8 zabiegów.

 

Inną, skuteczną metodą, której cel to odmładzanie skóry – jest Mesotherm.

W jednej sesji zabiegowej łączy ona kilka technologii. Odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnujące skórę dodane do zabiegu, stwarza optymalne warunki, do uruchomienia procesów, mających na celu regenerację i odbudowę kolagenu.
Dzięki temu skóra staje się jaśniejsza i wygładzona oraz bardziej napięta. Dodatkowym efektem jest zniwelowanie porów i spłycenie zmarszczek. Zabieg ten wykonuje się co ok. 3 tygodnie w serii 3-6 zabiegów.

Spośród szerokiej gamy zabiegów, które należy dobierać indywidualnie do potrzeb skóry, pod okiem specjalistów, którzy reprezentują salon kosmetyczny Kielce, należą: zabieg z użyciem Retinolu i rollera, infuzja tlenowa Intraceuticals, fotoodmładzanie IPL, laseroterapia Emerge czy zabieg Selvert Thermal Cell Vitale Hydrant.

Starzenie się skóry po 50. roku życia

Procesy starzenia się skóry zaczynają się jeszcze przed menopauzą, ale w jej trakcie i po tzw. okresie przekwitania znacznie się nasilają. Po 50. roku życia gwałtownie spada poziom estrogenów i progesteronu, które w głównej mierze odpowiedzialne są za jędrną i młodą skórę. Ich niedobór w tym wieku jest już wyraźnie widoczny, dlatego twarz 50-latki w szybkim tempie zaczyna tracić swój owal, pojawiają się na niej głębokie zmarszczki i bruzdy, a skóra staje się coraz cieńsza. Zmienia się również jej koloryt – pojawia się coraz więcej przebarwień, a rozszerzone naczynka stają się jeszcze bardziej widoczne. Skóra dojrzała po 50. roku życia wymaga kompleksowej pielęgnacji. W tym wieku dobry krem przeciwzmarszczkowy to zdecydowanie za mało, dlatego codzienną pielęgnację warto wspomóc odpowiednio dobranymi zabiegami kosmetycznymi poprawiającymi stan i kondycję skóry dojrzałej.

SkinFrax pro – skuteczne odmłodzenie skóry

Urządzenie SkinFrax pro to połączenie radiofrekwencji z mikronakłuwaniem, nadaje się idealnie przy zabiegach odmładzających i odbudowujących skórę.

Frakcyjny RF działa na częstotliwości 10 MHz. Poprzez podgrzanie skóry do temp. 40–60 °C, energia przez naskórek dociera do skóry właściwej, następnie wpływa na regenerację kolagenu i włókien elastycznych. W następstwie powstałych mikrouszkodzeń następuje aktywacja procesów zapalnych stymulujących procesy naprawcze. W miejscu naruszonej tkanki powstaje nowa, młoda i jędrna skóra posiadająca prawidłową budowę. Zabiegi wykonuje się w serii od 3 do 5 w zależności od zaawansowania problemu i oczekiwanych efektów. Zaleca się wykonywanie odstępów między zabiegami co 4–5 tygodni.

Zabiegi SkinFrax pro – efekty

Po zabiegu odmłodzenia skóry urządzeniem SkinFrax pro zauważa się ujędrnienie skóry, poprawę napięcia, wygładzenie zmarszczek i drobnych linii, przyrost kolagenu i elastyny, rewitalizację i odmłodzenie skóry, zmniejszenie rozszerzonych porów,

redukcję blizn.

Wysoka temperatura powstała w skórze aktywuje procesy regeneracji, dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych i elastynowych. Powstałe za pomocą mikroigieł uszkodzenia aktywują procesy zapalne, stymulują fibroblasty i procesy naprawcze w skórze.

Tuż po zabiegu następuje obkurczanie się włókien kolagenowych, przez co skóra staje się bardziej napięta. Najważniejsze dzieje się jednak przez kilka kolejnych tygodni – do 3 miesięcy po zabiegu. Następuje wówczas stymulacja powstawania nowego kolagenu, skręcania się i zagęszczania jego włókien, a także budowania nowych wiązań. Skóra staje się dzięki temu bardziej jędrna, sprężysta. Pełne efekty działania RF frakcyjnego widać po około 3 miesiącach. W miejscu uszkodzonej tkanki powstaje nowa, młoda i jędrna skóra, posiadająca prawidłową budowę. Dzięki odbudowie kolagenu blizny ulegają znacznemu zmniejszeniu, a zmarszczki oraz bruzdy wygładzeniu.

Odmłodzenie skóry SkinFrax pro – co warto wiedzieć?

W dniu zabiegu i klika dni po nie należy planować intensywnego wysiłku fizycznego oraz ważnych spotkań, unikać przegrzewania skóry np. sauny, nie nakładać makijażu, a przez minimum 2 tygodnie po zabiegu unikać opalania. W dniu zabiegu pić dużo wody, aby zapobiec powstaniu opuchlizny i przyspieszyć proces regeneracji.

SkinFrax pro – o zabiegu

Za pomocą RF frakcyjnego nakłuwa się skórę z wykorzystaniem mikroigieł i ogrzewa tkanki za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Głowica inwazyjna posiada regulowany zakres głębokości nakłuć, co pomaga dobrać odpowiednią głębokość w zależności od problemu. Do zabiegów używa się uniwersalnych, jednorazowych, sterylnych kartridży, które zapewniają wysoką higienę zabiegu.

Mechanizm działania urządzenia SkinFrax pro opiera się na silnym podgrzaniu tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej na obszarze dochodzącym do skóry właściwej, co przyczynia się do wzrostu temperatury w skórze i

natychmiastowego obkurczenia włókien kolagenowych.
Urządzenie posiada dwie głowice, nieinwazyjną i inwazyjną. Różnica między nimi jest taka, że pierwsze nie mają igieł, a drugie mają ich 49. Głowice emitują falę radiową, która przenikając wgłąb skóry podgrzewa włókna kolagenowe do temperatury około 60 stopni. Powoduje to ich skrócenie i mobilizuje fibroblasty do produkcji nowego, jędrnego kolagenu. To on właśnie jest odpowiedzialny za przebudowę skóry, w wyniku czego skóra staje się bardziej jędrna i napięta.

Proces odmłodzenia przebiega powoli, nie zmieniając rysów twarzy. Pełny efekt rozwija się do 3 miesięcy po zabiegu.

Odmłodzenie skóry SkinFrax pro – po zabiegu

Po zabiegu skóra w jest czerwona, lekko spuchnięta, odczuwalne jest pieczenie i ciepło. Nasilenie tych objawów jest różne i mija po kilku godzinach. Wielkich zaleceń pozabiegowych nie ma. Wystarczy smarować skórę specjalnym żelem, chronić przed słońcem, unikać nadmiernego ogrzania np. w saunie, utrzymywać w czystości.

Odmłodzenie skóry po 50. roku życia – kwas hialuronowy i botoks

Wraz z wiekiem stopniowo zmniejsza się objętość naszej podskórnej tkanki tłuszczowej, która wypełnia skórę twarzy, podtrzymując ją. Następuje utrata naturalnego podparcia, co powoduje zmianę rysów twarzy. Tworzą się charakterystyczne chomiczki, które związane są z opadaniem bocznych części policzków. Zmianie ulega również linia żuchwy, stając się mniej widoczna. Ratunkiem może być toksyna botulinowa i kwas hialuronowy, których zadaniem jest wygładzenie i wypełnienie zmarszczek.

Toksyną botulinową można uzyskać doskonałe rezultaty w przypadku korekcji zmarszczek mimicznych, które są szczególnie widoczne u kobiet po 50. roku życia. Można dokonać korekcji zmarszczek gładzizny czołowej, zmarszczek w poziome czoła, zmarszczek okolicy oczu (tzw. kurzych łapek), zmarszczek w poziome szyi.

Zabiegi z użyciem botoksu polegają na osłabieniu pracy mięśni czyli ich selektywnemu paraliżowi, co przekłada się na wygładzenie zmarszczek. Jest to zabieg szybki. Niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań.

Nie tylko sama toksyna botulinowa wpływa na poprawę kondycji skóry twarzy, zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego zapewniają długotrwałe i widoczne rezultaty w postaci poprawy napięcia skóry twarzy. Kwas hialuronowy ma bowiem nawilżyć, ujędrnić i zrewitalizować zniszczoną skórę. Stosowany razem z toksyną botulinową w ramach tzw. terapii łączonej zapewnia naturalny efekt odmłodzenia twarzy.

Czym jest botoks?

Popularny botoks, to tak naprawdę nazwa handlowa toksyny botulinowej – substancji produkowanej przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Botoks to inaczej jad kiełbasiany, który w naturalny sposób powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach. Połknięty jest bardzo silną trucizną, ale wstrzyknięty w okolice zmarszczek nie ma szkodliwego działania. A wręcz przeciwnie – wygładza je, ale nie likwiduje, łagodzi rysy twarzy i sprawia, że nabiera ona młodego wyglądu. Botoks często bywa mylony z wypełniaczami. Wprawdzie oba preparaty wstrzykuje się w skórę, ale to jedyne podobieństwo, bo ich działanie jest odmienne. Wypełniacze zastępują ubytki w starzejącej się tkance. Tymczasem działanie botuliny polega na czasowym blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych między nerwami a mięśniami twarzy, których nadmierna aktywność powoduje powstawanie zmarszczek mimicznych. Dzięki botoksowi mięśnie zmniejszają swoją kurczliwość, zmarszczki zostają wygładzone, a skóra na jakiś czas staje się znów gładka.

Na co działa botoks?

Przy użyciu botoksu wykonuje się zabiegi likwidujące m.in.: kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu, pojawiające się zwłaszcza przy uśmiechu, lwie zmarszczki, czyli pionowe zmarszczki na czole, pomiędzy łukami brwiowymi, zmarszczki dolnej powieki oka, zmarszczki królicze w okolicy nosa.

Nieco mniej spektakularne efekty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem botoksu w celu likwidacji zmarszczek palacza – nad górną wargą, zmarszczek na szyi, opadających kącików ust, zmarszczek brody – tzw. kamienistej brody. Botoks nie rozwiąże wszystkich problemów ze zmarszczkami na twarzy. Toksyna botulinowa może być bowiem zastosowana przy likwidacji zmarszczek mimicznych, ale nie zadziała na zmarszczki powstające na skutek wiotczenia skóry czy utraty tkanki i objętości. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzają się wypełniacze. Dlatego często, chcąc kompleksowo odmłodzić twarz, konieczne jest łączenie botoksu z innymi terapiami. Zwłaszcza, że likwidacja samych zmarszczek mimicznych w wybranych partiach twarzy, nie tylko da nienaturalny efekt, ale do tego uwypukli widoczność niedoskonałości w innych częściach twarzy. Łącząc botoks z wypełniaczami, podchodzimy do problemu całościowo i odmładzamy całą twarz, a nie tylko jej fragment.

Jak często wykonywać zabieg z użyciem botoksu?

Botoks paraliżuje mięśnie tylko na jakiś czas. Po upływie 4–6 miesięcy toksyna przestaje działać i mięśnie znów wracają do naturalnej działalności, powodując marszczenie skóry i tworzenie się zmarszczek mimicznych. Chcąc przedłużyć efekt, należy powtarzać zabieg co kilka miesięcy – około dwa razy w roku. Jednakże regularne stosowanie zabiegu przez kilka lat z rzędu, może spowodować spadek jakości skóry. Dlatego równocześnie trzeba stosować zabiegi stymulujące skórę do regeneracji, w miejscu wstrzyknięcia toksyny.

Największą sztuką jest użycie tego preparatu z estetycznym wyczuciem, tak by nie zniekształcił twarzy, a tylko sprawił, że stanie się młodsza, wypoczęta i odświeżona. Ale to wymaga doświadczenia i dogłębnej znajomości anatomii. Najlepiej podać taką dawkę botoksu, żeby zmarszczki jedynie spłycić, a nie zlikwidować całkowicie,

bowiem twarz zupełnie pozbawiona mimiki wyglądała jak maska.

Czy botoks jest bezpieczny?

Botoks obecny jest w medycynie od kilkudziesięciu lat. W tym czasie został gruntownie przebadany, dzięki czemu wiadomo, że jest bezpieczny – oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony specjalista i stosuje do niego zarejestrowany preparat. Nie może, więc to być produkt o niewiadomym pochodzeniu, kupiony w Internecie po okazyjnej cenie. Na rynku zarejestrowane są trzy preparaty: Botox, Bocouture oraz Azallure. Wszystkie mają podobne działania i certyfikaty bezpieczeństwa, a ich dobór zależy od preferencji specjalisty wykonującego zabieg.

Jednakże botoks obniża jakość skóry. Wprawdzie daje spektakularne efekty w czasowym odmłodzeniu twarzy, ale długotrwałe i regularne stosowanie zabiegów z użyciem botuliny, powoduje, że skóra staje się coraz cieńsza, niemal przezroczysta. Wystarczy przez kilka lat stosować go dwa razy w roku, aby drastycznie obniżyć jakość skóry, w wyniku czego wszystkie naczynia staną się bardziej widoczne. Dlatego decydując się na botoks, należy pamiętać o stymulacji skóry do autoregeneracji, by uniknąć jej degradacji. Pomagają w tym peelingi, zabiegi laserowe czy osoczem bogatopłytkowym.

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoksu

Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać żadnych badań, wystarczy dokładny i szczegółowy wywiad. Przeciwwskazaniami do wstrzykiwania botoksu są: choroby neurologiczne polegające na osłabieniu siły mięśniowej, ciąża oraz karmienie piersią, a także stan zapalny skóry. Botoksu nie podaje się też pacjentom przyjmującym leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe, które rozrzedzają krew, gdyż sprzyja to powstawaniu siniaków w miejscach wkłucia. Z zabiegami muszą się też wstrzymać kobiety podczas miesiączki, gdyż w tym czasie mają zwiększoną skłonność do krwawienia. Przeciwwskazaniem do podania botoksu jest też zła kondycja skóry.

Botoks – o zabiegu

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w wybrane obszary skóry. Przed samym zabiegiem specjalista odtłuszcza i dezynfekuje skórę preparatem bezalkoholowym. Zabieg trwa krótko (kilkanaście minut) i jest niemal bezbolesny, dlatego jedyną formą znieczulenia jest chłodzenie skóry lodem. Wkłucia odczuwa się jak ukąszenie komara, więc nawet bardzo wrażliwe na ból pacjentki przyznają, że jest to zabieg bezbolesny.

W obrębie czoła preparat wstrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach, w okolicy kurzych łapek w trzech po każdej stronie, a na dolnych powiekach w jednym lub dwóch na każdej z nich. Dobierana jest taka ilość preparatu, by mięśnie zachowały jednak pewną ruchomość, która pozwala na naturalny wygląd twarzy. Po zabiegu skóra znowu jest schładzana, a potem smarowana kremem z witaminą K po to, żeby zapobiec pojawieniu się siniaków.

Wstrzykiwanie botoksu – po zabiegu

Po zabiegu pacjent może wracać do swoich codziennych obowiązków.

W miejscu wstrzyknięcia botoksu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie, które ustępuje po 1–2 godzinach. Przez pierwsze godziny po zabiegu trzeba pamiętać, by nie schylać się, nie kłaść i nie masować twarzy, bo to mogłoby spowodować przemieszczenie się preparatu. Przez kilka dni należy też unikać korzystania z sauny, basenu, kriokomory czy kąpieli parowych.

Efekty zabiegu z botoksem pojawiają się stopniowo, pierwsze widoczne są już po kilkunastu godzinach, ale na pełne rezultaty trzeba poczekać 10–15 dni. Dlatego właśnie po dwóch tygodniach umawiana jest wizyta kontrolna. Specjalista sprawdza, czy botoks rozłożył się równomiernie, czy ewentualnie potrzebna jest jakaś korekta.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Innym skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry po 50. roku życia jest osocze bogatopłytkowe. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem polegającym na podaniu w pełni naturalnego i biozgodnego preparatu jakim jest osocze pochodzące z krwi pacjenta. Osocze jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych metod terapii w medycynie estetycznej, a sam zabieg potocznie nazywany jest „wampirzym liftingiem”. Osocze PRP (Platelet Rich Plasma) jest preparatem zawierającym koncentrat płytek krwi pełen czynników wzrostu, który następnie aplikuje się za pomocą mikroigły w skórę. Po podskórnym podaniu osocza dochodzi do aktywacji płytek krwi i uwolnienia zawartych w nich czynników wzrostu, istotnych dla regeneracji skóry. Czynniki te przyspieszają namnażanie komórek, zwiększają liczbę naczyń i odżywianie komórek, aktywują komórki macierzyste, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Tym samym wzmacniają kondycję skóry, poprawiają napięcie i sprężystość.

Jak przygotować się do zabiegu?

Ponieważ do wykonania zabiegu potrzebna jest znacznie większa niż przy zwykłym pobraniu krwi do badania objętość krwi pacjenta, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie płynami, najlepiej wodą. Należy również zwrócić uwagę, aby trzy dni przed planowanym zabiegiem nie stosować leków zwiększających krzepliwość np. Aspiryny. Zaburzenia krzepnięcia krwi są przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe – jak przebiega zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi od pacjenta do przygotowanej sterylnej probówki. Ilość pobranej krwi uzależniona jest od wielkości miejsca zabiegowego, które będzie następnie poddane ostrzykiwaniu. Można jednorazowo uzyskać od 50 do 180 ml krwi. Następnie pobrana krew poddana jest odpowiedniemu procesowi separacji komórkowej, wykorzystując jako wirówkę wysokospecjalistyczne urządzenie. W końcowym etapie uzyskuje się z osocza koncentrat płytek krwi zawierających wysokie stężenie czynników wzrostu. Otrzymany koncentrat osocza pobiera się do mniejszych strzykawek i za pomocą mikroigły podaje podskórnie w daną okolicę. Cały proces terapii trwa ok. 1 godziny, łącznie z czasem w którym znieczula się skórę do zabiegu.

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym – efekty

Po zabiegu skóra staje się elastyczna i jędrna, poprawia się jej ukrwienie, a zmarszczki i fałdy zostają wygładzone. Przebudowa tkanek zaczyna się już po około 48 godzinach od podania osocza bogatopłytkowego. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach. Rezultaty utrzymują się przez około 6 miesięcy. Po zabiegu twarz wygląda bardziej estetycznie, ale rysy i mimika twarzy nie zmieniają się. Wykorzystanie własnej krwi pacjenta wpływa na wysokie bezpieczeństwo stosowania i szybki proces gojenia. Zabieg z osoczem bogatopłytkowym jest szczególnie dedykowany dla osób cierpiących na alergie, które nie mogą korzystać z innych metod odmłodzenia skóry. Wystarczy tylko kilka zabiegów, aby zauważyć ogromną poprawę wyglądu skóry i zapewnić długotrwałe efekty terapii. Zwykle zaleca się wykonanie serii 3–4 zabiegów.

Zaraz po zabiegu skóra wygląda na bardziej wypoczętą i odświeżoną. Po kilkunastu tygodniach natomiast pojawiają się rezultaty regeneracji zainicjowanej na poziomie komórkowym.

Efekt może być widoczny mniej więcej od pół do półtora roku. Aby go utrzymać, należy powtarzać zabieg z osoczem raz na kilka miesięcy. Im skóra jest starsza i bardziej zniszczona, na przykład na skutek opalania czy palenia papierosów, tym większej liczby zabiegów wymaga.

Wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego

Wskazaniami do zastosowania osocza bogatopłytkowego są rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni; korekcja zmarszczek i fałd; nadmierne wypadanie włosów; leczenie blizn.

Przeciwwskazania do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

Przeciwwskazaniami do podania osocza bogatopłytkowego są ciąża oraz okres karmienia piersią, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, choroby krwi, nietolerancja iniekcji, aktywna opryszczka lub inne zakażenia i stany zapalne skóry.