Piękne i zadbane włosy, potrafią zrobić nie lada różnice w naszym wyglądzie. Można nawet powiedzieć, że poniekąd są naszą wizytówką. Zarówno panie, jak i panowie powinni właściwe o nie dbać, aby uniknąć ich szybkiego zniszczenia i matowego, niezdrowego wyglądu. Nie tylko właściwie mycie i czesanie zapewni im naturalny, piękny blask. Również dodatkowa pielęgnacja włosów sprawi, że włosy będą cały czas w świetnej kondycji i będą podkreślały, a nie szpeciły naszą urodę.

Wygląd naszych włosów – od czego zależy?

Wygląd i kondycja naszych włosów to wypadkowa kilku czynników. Spośród nich możemy wymienić np. sposób odżywiania, zmiany hormonalne, czy szeroko pojęty styl życia, w tym stosowanie używek, leków itp. Nie bez znaczenia pozostaje również środowisko, w którym przebywamy najczęściej. Wpływ na stan naszych włosów ma również sposób, w jakim je myjemy, jak często je suszymy, farbujemy czy używamy prostownicy.
Te czynniki mogą wpłynąć na łamliwość, kruchość czy przetłuszczanie lub wysuszenie kosmyków, które wyglądają mało atrakcyjnie.
Co zrobić w takiej sytuacji i jak właściwie pielęgnować włosy?
Pierwszym, bardzo ważnym elementem to wyeliminowanie czynników, które mogą źle działać na kondycję naszych włosów. Mogą to być różnego rodzaju używki, jak palenie papierosów czy przebywanie często w takim środowisku, alkohol czy zła dieta oraz duży stres.
Gdy odrzucimy już niekorzystne czynniki, pora na inne podstawowe kwestie związane z właściwą pielęgnacją.

Właściwe mycie włosów

Mycie to proces, który stosujemy dość często. Warto więc wykonywać go poprawnie, tak aby pielęgnacja włosów była właściwa. Na powierzchni włosów codziennie osiadają brud, kurz, tłuszcz, czy preparaty służące do stylizacji. Wszystko to sprawia, że kondycja włosów słabnie.
Częstotliwość mycia, zależy od rodzajów włosów. Te ze skłonnościami do przetłuszczeń, powinniśmy myć nawet raz dziennie.
Suche z kolei, prawie w ogólnie się nie przetłuszczają, możemy więc je myć rzadziej.
Niezwykle ważna kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę to wybór odpowiedniego szamponu. Powinien on bardzo dobrze usuwać brud i wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni głowy.
Przed samym myciem, dobrym pomysłem jest rozczesanie włosów, które pomoże w usunięciu resztek zanieczyszczeń oraz kosmetyków.
Dodatkową zaletą tej czynności jest fakt, że łatwiej będzie je rozczesać tuż po kąpieli. Okazuje się, że często popełniamy błąd podczas mycia.

Najlepszym sposobem jest wtarcie szamponu w skórę głowy, a potem przeciągniecie powstałej piany po całej długość kosmyków, bez pieczołowitego pocierania czy szarpania, jak mamy to w zwyczaju.
Optymalnym rozwiązaniem jest dwukrotne nałożenie szamponu na głowę.
Pierwszy etap, będzie miał na celu rozpuszczenie cząstek brudu, które łatwo zejdą podczas etapu drugiego.

Należy również pamiętać o stosowaniu letniej, a nie gorącej wody. Ma to duże znaczenie, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, łuski włosów otwierają się, co może prowadzić do ich osłabienia, a dodatkowo następuje większa aktywność gruczołów łojowych, co może spowodować przetłuszczanie się włosów. Dobrym pomysłem jest dodanie odrobiny naturalnego soku z cytryny, co spowoduje, że włosy będą lśniące i gładkie.

Pielęgnacja włosów – maski i odżywki

Jeżeli mamy suche dłonie – używamy kremów do rąk. Jeżeli nasza cera wygląda matowo – stosujemy kremy nawilżające mające temu zaradzić. Nie inaczej jest w przypadku włosów.
Zarówno maski jak i odżywki, dobieramy do naszych indywidualnych potrzeb. Niektóre włosy będą np. łamliwe, inne skłonne do przetłuszczeń.
Odzywkę zazwyczaj stosujemy kierując ją od końcówek kosmyków do nasady.

W przypadku długich włosów, kosmetyk używamy na 2/3 ich długości. Jest to strefa, która przede wszystkim wymaga szczególnej opieki.
Maski do włosów, to witaminowa bomba, którą stosujemy w przypadku potrzebny intensywnej regeneracji. Potrzebujemy jej wtedy, gdy nasze włosy są zniszczone przez różne zabiegi czy stosowanie suszarek i prostownic. Nakładamy je na umyte lub suche włosy, w zależności od produktu.

Pielęgnacja włosów – zabiegi

Również zakłady fryzjerskie oferują szeroki wachlarz możliwości odbudowy zniszczonych włosów, lub ich prewencyjną pielęgnację. Zazwyczaj stosuje się je podczas zmiany fryzury lub koloru.
Jeżeli włosy są w naprawę złej kondycji, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty w celu oceny skali zniszczeń i zastosowania prawidłowych zabiegów, mających na celu poprawę kondycji włosów.