W Polsce z wielu powodów środowiskowych, czynników zewnętrznych oraz niewłaściwego odżywiania wiele osób boryka się z trądzikiem. To nieestetyczne i uciążliwe krostki, zaskórniki oraz pryszcze. Skuteczna walka z nimi jest dość trudna i mimo chwilowego zwycięstwa, problem może powracać jak bumerang.
Usuwanie trądziku Kielce
Z pomocą przychodzi laserowe usuwanie trądziku, które jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Redukuje trądzik, a także blizny po nim powstałe. Efekt to gładka i lśniąca skóra bez niedoskonałości. To wszystko dostępne jest na wyciągnięcie ręki w naszym salonie! Serdecznie zapraszamy na konsultacje.
Blizny – czym są i jak powstają?
Jedną z głównych przyczyn powstawania blizn na twarzy jest przewlekły trądzik. Jeśli choroba skórna miała bardzo trudny przebieg, a jej leczenie było długotrwałe, to istnieje duże ryzyko, że zostaną po niej nieestetyczne blizny. Problem ten dotyczy prawie 10% populacji. Blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Jeśli zmiany są zbyt duże, tkanka łączna włóknista nie jest w stanie „dobudować” takich braków. Niestety, wraz z wiekiem ubywa kolagenu, przez co blizny stają się jeszcze bardziej widoczne. Można ich uniknąć, stosując odpowiednią pielęgnację i unikając najczęstszych błędów popełnianych przez osoby z trądzikiem. Należy powstrzymać się od samodzielnego wyciskania zaskórników i zmian ropnych. W taki sposób można bardzo łatwo doprowadzić do stanu zapalnego i rozprzestrzenienia się na powierzchni skóry bakterii. Tkanka zaczyna goić się sposób nieprawidłowy i powstają blizny. Przy ciemnej cerze takie zapalenie może wywołać produkcję melaniny w skórze i doprowadzić do sytuacji, w której powstają na niej nieestetyczne, brązowe ślady. Nazywa się to hiperpigmentacją pozapalną. Nieleczone ślady mogą utrzymywać się nawet miesiącami.
Blizny po trądziku
Zmiany potrądzikowe powstają, kiedy stan zapalny w głębokich wypryskach na twarzy jest tak silny, że rozpada się wewnętrzny budulec skóry – kolagen i elastyna. Skóra wytwarza tkankę bliznowatą, aby naprawić szkody, ale rezultaty nie są zbyt przyjemne dla oka. Niektórzy nazywają je kraterami, dermatolodzy określają je jako bliznowacenie zanikowe. Czasami są one na tyle płytkie, że pozostają prawie niezauważalne. Dzięki temu proces ich usuwania będzie znacznie prostszy, ale nigdy nie ma pewności, że rzeczywiście tak się stanie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Niwelowanie zmian potrądzikowych i przebarwień to czasami długi i kosztowny proces. W tym celu stosuje się lasery, peelingi chemiczne, czy mikrodermabrazję.
Ślady po trądziku – domowe sposoby
Wiele ran goi się w taki sposób, że nie pozostają żadne ślady. Jednak skóra twarzy codziennie narażona jest na kontakt z przeróżnymi czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to, że jej regeneracja bywa utrudniona. Dlatego blizny po trądziku na twarzy mogą pozostać naprawdę długo, a czasami też nie uda się ich usunąć bez odpowiednich, specjalistycznych zabiegów. Niekiedy można też zastosować nieco prostsze, domowe sposoby.
Blizny na twarzy po trądziku bywają niezwykle uporczywe w usuwaniu, ale nie warto zbyt szybko się poddawać. Najlepiej zacząć od prostych, domowych sposobów, które często nie wymagają nawet poświęcania zbyt wiele wolnego czasu. Niektóre z produktów, które rozjaśniają przebarwienia i wygładzają skórę, bez problemu znajdziemy w domu.
Bardzo często w kwestii niwelowania blizn potrądzikowych pomocne jest stosowanie soku z cytryny. Cytrynę znajdziemy w składach wielu produktów. Najlepiej, jeśli jest łączona z innymi składnikami. Nie można jednak zapominać o tym, że sok z cytryny zaburza naturalne pH skóry, a w wielu przypadkach działa drażniąco. Dlatego stosowanie samej cytryny bez dodatków, w domowych warunkach, nie jest wskazane ze względu na możliwość wystąpienia zaczerwienień i podrażnień. Bardzo podobnie działa też ocet jabłkowy, jednak jego zapach jest nieprzyjemny. W przypadku cery trądzikowej lepiej jest wypróbować olejek lawendowy, który również stosuje się miejscowo, a który ma dodatkowe właściwości aromaterapeutyczne. Bardzo znanym i skutecznym produktem jest olejek zawierający w składzie witaminę E. To sprawdzony sposób na pobudzenie produkcji kolagenu.
Czasami jednak nawet domowe sposoby bywają zawodne, zwłaszcza wtedy, gdy blizny i przebarwienia po trądziku są bardzo widoczne. W takim przypadku warto poszukać sprawdzonych kosmetyków, które będą miały działanie rozjaśniające, złuszczające i wygładzające.
Kosmetyki na zmiany po trądziku
Kosmetyki pielęgnacyjne to prawdziwy ratunek w przypadku różnych problemów skórnych. Skuteczne są składniki złuszczające i te, które wnikają głęboko w skórę. Kluczowe jest regularne aplikowanie preparatów i pamiętanie o tym, aby zachować w tym wszystkim równowagę – cera nie może być przesuszona, ale też nie powinien zalegać na niej nadmiar łoju czy innych zanieczyszczeń.
Zmiany po trądziku – mikrodermobrazja
Jednym z często proponowanych zabiegów jest mikrodermabrazja, która działa przede wszystkim na przebarwienia po trądziku. Stosuje się ją u osób, które mają zaledwie niewielkie, brązowe plamy. To mechaniczne złuszczanie naskórka. Do tego zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenie o tarczy diamentowej lub z korundu. Raczej nie zadziała jednak na głębokie blizny po trądziku.
Zmiany po trądziku – dermobrazja
Skutecznym zabiegiem na zmiany po trądziku jest dermobrazja. Stosowana tutaj tarcza diamentowa ściera naskórek nieco mocniej, dlatego ostateczny efekt jest lepszy niż w przypadku mikrodermabrazji. Zabieg jest głęboko złuszczający. Metoda polega na ścieraniu zewnętrznych, uszkodzonych warstw skóry przy użyciu specjalnych urządzeń laserowych. Zależnie od powierzchni zabiegowej dermobrazja laserowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym. Proces złuszczania komórek skóry jest ściśle kontrolowany, a głębokość dermabrazji zależy od parametrów wprowadzonych przez specjalistę. Zabieg pobudza produkcję komórek skóry oraz syntezę nowych włókien kolagenowych i elastycznych. Efekty to oczyszczona skóra, zmniejszone pory oraz zredukowane blizny i przebarwienia. Czas rekonwalescencji zależy od rozległości i głębokości ingerencji w skórę i przebiega indywidualnie u każdego pacjenta.
Zmiany po trądziku – kwasy na blizny
Kwasy, które stosuje się w salonie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej są znacznie silniejsze od tych używanych w domu. Zabieg musi być przeprowadzany pod kontrolą specjalisty, ponieważ użycie nieodpowiedniego stężenia mogłoby doprowadzić do poparzenia. Kosmetolog wie również, jak zneutralizować działanie kwasu. Efekty po takich preparatach niekiedy bywają zaskakujące.
Laserowe usuwanie blizn po trądziku
Najczęściej wykorzystywany jest laser frakcyjny ablacyjny, który odpowiada za uszkadzanie zbitych w bliźnie włókien kolagenu, co jednocześnie prowadzi do stymulacji produkcji nowych. Jeżeli oczekujemy nieco łagodniejszego efektu, to możemy wybrać laser frakcyjny, ale nieablacyjny. Tutaj konieczne jest częstsze powtarzanie samego zabiegu.
Najczęstszym typem blizn potrądzikowych są blizny atroficzne – zanikowe, które tworzą zagłębienia w skórze. Pod względem histologicznym są to ubytki kolagenu i elastyny. Laser frakcyjny działa na nie wielokierunkowo. Pobudza procesy regeneracji i odnowy, nasila produkcję miofibroblastów i białek macierzy pozakomórkowej, stymuluje np. procesy wytwarzania kwasu hialuronowego przez komórki skóry właściwej.
Laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem podczas którego specjalista za pomocą wiązki lasera wykonuje siateczkę mikrourazów, wiązka lasera powoduje ablację punktów o bardzo niewielkiej średnicy w formie siatki. Dzięki temu pobudzony zostaje proces regeneracji i gojenia się. Dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych w okolicy poddawanej leczeniu, redukcji blizn i wyrównywanie się powierzchni skóry.
Zazwyczaj zaleca się serię 6 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasowych.
Zmiany po trądziku – peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne to zabiegi z zastosowaniem odpowiednio dobranej substancji chemicznej. Na skutek działania peelingu uszkodzona warstwa komórek jest złuszczana i zastępowana przez nowe komórki, co pomaga zniwelować lub zredukować defekty skóry. Dochodzi również do nasilenia produkcji składników macierzy zewnątrzkomórkowej: glikozaminoglikanów, kolagenu i elastyny, co poprawia stan skóry właściwej i korzystnie wpływa na jej wygląd zewnętrzny. Peeling chemiczny zmniejsza blizny potrądzikowe i wzmacnia barierę ochronną skóry, poprawia również koloryt i teksturę skóry, wyrównuje przebarwienia i wygładza zmarszczki.
Radiofrekwencja mikroigłowa na zmiany po trądziku
Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem, w którym wykorzystuje się jednocześnie radiofrekwencję (RF) i mezoterapię mikroigłową (mikronakłuwanie). Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanych minimalnych uszkodzeń wierzchnich warstw skóry oraz tworzą się mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze. Tak powstałe mikrourazy pobudzają tkanki do intensywnej syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra odzyskuje jędrność i blask. Dzięki tej przebudowie skóry spłyceniu i wyrównaniu ulegają blizny potrądzikowe.
Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje prąd RF bipolarny, działający sub-ablacyjnie, jest przy tym bezpieczny, minimalizuje ryzyko poparzeń oraz powstawania przebarwień, które powszechnie występują przy zabiegach laserowych, szczególnie jeśli nie jest stosowana ochrona przed promieniowaniem UV w postaci filtrów. Zabieg ten ma też udowodnione działanie w aktywnych postaciach trądziku.
Zmiany po trądziku – osocze bogatopłytkowe
Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym znajdują zastosowanie w leczeniu blizn i przebarwień po trądziku. Osocze bogatopłytkowe pozyskujemy z własnej krwi pacjenta. Po pobraniu krwi do specjalnie przeznaczonych do tego probówek następuje odwirowanie krwi, dzięki któremu dochodzi do odseparowania frakcji osocza bogatej w płytki krwi. Po podaniu metodą mezoterapii igłowej zawarte w płytkach cytokiny i czynniki wzrostu zostają uwolnione i silnie stymulują komórki do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu dochodzi do wygładzenia blizn po trądziku i wyrównania kolorytu skóry – usunięcia przebarwień potrądzikowych. Skóra jest doskonale nawilżona i napięta.