Fryzury męskie są teraz wyjątkowo różnorodne. Mężczyźni nie muszą się zamykać na jeden trend, bo jest ich teraz bardzo wiele!

Klasyczne męskie cięcie to krótsze włosy po bokach i z tyłu głowy, a dłuższe na górze. Teraz, najmodniejsza jest duża różnica pomiędzy tymi długościami. Jeśli włosy na czubku głowy są dość długie – mają 4-5 cm, można je układać na wiele sposobów w zależności od okazji. Można zaczesać włosy do tyłu usztywniając je żelem w stylu latynoskiego kochanka. Do luźnego, casualowego stroju można zabawnie poczochrać włosy i postawić je na żel czy piankę.

Nadal modne są też, robiące furorę kilka lat temu męskie włosy średniej długości. Taki styl od lat noszą Tom Cruise i Olivier Janiak. Półdługie włosy u mężczyzn tworzą niezwykły, artystyczny look. Dobrze obcięte, najlepiej wycieniowane nie potrzebują specjalnego modelowania. Konieczne jest za to odżywianie włosów dobrze dobranymi szamponami czy maskami do włosów. Półdługie włosy u mężczyzn świetnie pasują zarówno do codziennego, casualowego stylu, jak i do eleganckiego garnituru.

Wciąż pojawiają się, choć dużo rzadziej niż w latach 90., gdzie były najmodniejsze – fryzury długie dla mężczyzn. Noszone są głównie przez przedstawicieli subkultur – rockowej albo reggae. Ci pierwsi panowie najczęściej noszą włosy rozpuszczone, czesane wiatrem, albo związują je w niski kucyk. Drudzy noszą dredy, które można chować w specjalnym turbanie, wiązać w niski kucyk, albo zwyczajnie rozpuszczać.

Dobór długości włosów i ich ułożenia powinien być dobrze przemyślany. Można dzięki niemu modelować kształt twarzy. Postawione na żel, krótkie włosy wyszczuplą twarz, podkreślą kości żuchwy pożądane u mężczyzn, ale nie nadadzą się dla panów o okrągłych buziach… Dla nich idealne będą półdługie włosy, które zakryją pucołowate policzki. Długie włosy, powinny być zarezerwowane dla panów o szczupłych twarzach, ci z okrągłymi mogą w nich wyglądać groteskowo.

Wszyscy panowie powinni zdawać sobie sprawę z konieczności pielęgnacji włosów. Warto stosować szampony dla mężczyzn, a przy dłuższych włosach raz na tydzień nakładać maskę do włosów.

 

Fryzury Męskie – ich rodzaje i nazewnictwo

Istnieje wiele rodzajów i nazw fryzur męskich. Na początku naszego przewodnika postanowiliśmy przedstawić kilka najpopularniejszych fryzur męskich. To powinno dać wam dobre rozeznanie w dostępnych opcjach już na samym początku. W sekcji tej nie pogrupowaliśmy fryzur ze względu na długość włosów mężczyzny, jednak by łatwo było zlokalizwoać fryzury dla włosów długich, średnich i krótkich wystarczy, że przeglądniecie nasze galerie fryzur.

Musicie jednak pamiętać, że zebraliśmy tutaj najbardziej popularne fryzury męskie, jednak możliwych fryzur i ich wariacji może być znacznie więcej! Dlatego zachęcamy was do zapoznania się z poszczególnymi działami na naszej stronie aby odkryć jeszcze więcej możliwych fryzur męskich. Dodatkowo będziemy zamieszczać najbardziej aktualne i najciekawsze trendy z zakresu mody męskiej, abyście mieli dostęp do najnowszych informacji z zakresu mody męskiej. Niektóre z nazw które tuaj użyliśmy są po Polsku, inne z kolei będą miały nieco zamerykanizowane brzmienie. Zachęcamy was do dodawania swoich komentarzy oraz sugestji nowych fryzur męskich.

Łyso – To stylizacja w które nie ma włosów na głowie. Zostały one usunięte najczęściej za pomocą brzytwy (maszynki do golenia). Jest to popularna fryzura u wielu sportowców, a także szczególnie polceana dla mężczyzn który natrualnie łysieją.

Z Grzywką – to styl w którym mężczyzna nosi nieco dłuższe włosy na grzywce. Sama grzyka może prosto zachodzić na czoło bądź też być zaczesana na lewo, prawo lub do góry.

Wygolony kark – Nie jest to fryzura sama w sobie, jednak mowa tutaj o widocznej lini odcięcia na karku mężczyzny. Linia ta stworzona najczęściej jest za pomocą maszynki do golenia. Jest to najbadziej popularny sposób wykończenia fryzury na szyji. Jedną z wad takiego wykończenia fryzury na karku jest fakt, że gdy włosy odrastają nierównomiernie i sprawiają wrażenie bałaganu.

Grzybek – w niektórych kręgahc nazywany fryzurą od garnka – bardzo popularna fryzura w latach 30, gdy to nakładano garnek na głowę mężczyzny i odcinano włosy dookoła niego. Jest to obecenie popularna fryzura wśród młodzieży i dzieci.

Fryzura na szczotę – Boki i tył są wygolone, lekko podcieniowane. Góra jest pozostawiona również krótko, choć nieco dłużej niż boki – około 1-2cm i śledzi kontur samej głowy. Następnie włosy są uczesane w sposób taki by góra była postawiona do góry. Można także użyć żelu.

Na Krótko – Włosy na całej głowie obcięte są na jedną długość. Zazwyczja kilka milimetrów. Jest to rodzaj fryzury który noszą nowi rekruci w armii. Doskonały wybór jeśli chesz mieć fryzurę nie wymagającą żadnej pielegnacji.

Na Businessman’a – Najpopularniejsza fryzura wśród pracujących profesjonalistów, którzy wymagają konserwatywnego wyglądu. Najczęściej na bokach pozostawione jest około 1cm włosów, które przylegają do głowy. Natomiast na górze pozostawione jest wystaczająca długośc włosów by móc zaczesać je na bok. (4-8cm).ieci.

Fryzura Cezara – to fryzura, która używana była przez samego Juliusza Cezara, w tej stylizacji włosy są ułożone od 3 do 10cm na górze i zaczesane do przodu pozostawiając krótką grzywkę na przedzie. Jest do doskonała fryzura jeśli nie chesz spędzać godzin przed lustrem. Dodatkowy atut to fakt, że pozwala ona zakryć łysienie.

Wycieniowany Businessman – klasyczna fryzura, często nazywana studniówkową. Włosy na górze głowy pozostawione są wystarczjąco długie, aby móc je swobodnie uczesać za pomocą grzebienia. Natomiast tył i boki są wycieniowane tak by schodziły do 3mm na szyji i wokoło uszu. Jest to doskonała fryzura dla każdego faceta.

Krótka szczota – to fryzura z angielskiego nazywana crewcut (od tego, że była niegdyć popularna wśród młodzieżowych gnagów). W stylizacji tej włosy są krótko wygolone na bokach i z tyłu. Włosy na górze głowy są zmiennej długości, najdłuższe przy czole i stopniowo skrócane w kierunku nasady głowy. Gdy spojrzysz na tę fryzurę z boku powinnienieś zobaczyć krzywą, która dobrze śledzi kształt głowy.

Płaska góra – (flattop) Fryzura bardzo podobna do “krótkiej szczoty”. Jednak z kilkoma wyjątkami. Włosy na górze głowy kładą nacisk na bycie płaskimi – tak by ccałej stylizacji nadać kształt prostokąta.

Pseudo Irokez– To prosta wycieniowana fryzura w której włosy są ułożona w kierunku linii środka głowy. Przypomina ona Irokeza, ale bez wygolonych boków. Styl ten może być noszony jako pseudo Irokez, bądź włosy można ułożyć w sposób bardziej konserwatywny.

Wycieniowana Klasyczna – To ten sam styl co już omawiany Wycieniowany Businessman. Włosy na górze pozostawione są w wysarczającej długości by móc je swobodnie czesać i układać. Boki i tył głowy są wycieniowane do kilku milimetrów.

Wysoko i szcelnie (high and tight) – to bardzo popularna fryzura wśród rzołnieży. Boki i tył są najczęściej szczelnie wygolone aż do samej góry. Na górze głowy pozostawione jest kilka milimetrów włosów. Często wyraźnie podkreślona jest linia oddzielająca górę fryzury od boków i tyłu. Bardzo często boki i tył wygolone są brzytwą.

Farbowane końcówki – ostatnimi laty wiele mężczyzn wybiera fryzury męskie z rozjaśnionymi końcówkami by podkreślić swój wyjątkowy styl. Robią to najczęściej poprzez rozjaśnienie niewielkich porcji włosów.

Priceton – nazwa pochodzi od słwanego uniwersytetu w stanach zjednoczonych. Ponieważ studenci wysokiej klasy uniwersytetów wybierają takie fryzury męskie. Zasadniczo jest to krótka fryzura na całej głowie (boki i tył), stopniowo wydłużając się w kierunku przodu głowy. Jest to bardzo zadbana i czysta fryzura.

Czeski piłkaż – czyli jak to śpiewał Kazik Staszewski – Krótko z przodu, długo z tyłu.

Bokobrody – to nieduże kawałki włosów, które rosną przed uszami. Mogą one być noszkone praktycznie do wszytkich typów włosów oraz mogą mieć dowolną długość. Jeżeli są one dłuższe to będą mogły wyszczuplić szeroką twarz.

Kudłaty – taką fryzurę nosił popularny “Kudłaty” z bajki “ScoobyDoo”. Włosy w tym wypadku mają niepoukładany wygląd. Jest to prosta fryzura i łatwa w czesaniu – wymaga ona jedynie troszkę żelu i odrobinę potrząśnięcia by wyglądać dobrze.

Textura – zasadniczo włosy obcięte są tak by osiągnąć delikatny jednolity efekt. Niekiedy lekko szpiczasty wygląd jest porządany. Efekt tekstury jest osiągnięty poprzez nacinanie końcówek brzytwą bądź specjalnymi nożyczkami. Niekiedy można osiągnąć ciekawy efekt gdy rozjaśnimy końcówki.

Wzorki – to technika tworzenia prostych, bądź skomplikowanych wzorów na włosach mężczyzny. Te fryzury męskie, tworzone są za pomocą elektrycznych maszynek i wymagają wiele cierpliwości i zdolnego fryzjera.

Kucyk – to dosyć kontrowersyjna fryzura (dla co niektórych) jednak warto powiedzieć, że staje się on coraz bardziej popularnym uczesaniem męskim. W zależności od długości męskich włosów kucyk może być pełno wymiarowy, możemy także spotkać się z “pół-kucykiem” czy także różnego rodzaju kokami upiętymi na górze głowy.

Długie włosy – oczywiście nie jest to rodzaj fryzury sam w sobie, należy zaznaczyć że długie włosy można nosić na wiele sposobów. Te dokładniej omówimy w naszych artykułach w fryzury męskie długie. Jednak aby podkreślić istotę tego rodzaju uczesań musieliśmy wspomnieć o nich na tej liście.

Fryzura Hipsterska – to fryzura w której włosy przybierają ostrych nie-symetrycznych kształtów. Jest to zazwyczaj swojego rodzaju mieszanka pomiędzy długimi włosami a stylem emo. Dodatkowo bardzo częstym elementem tego rodzaju image jest także zapuszczona broda. Istotnym elementem każdej fyzury męskiej hipsterskiej jest użycie produktów podczas czesania.

Poniżej przedstawimy kilka nieco bardziej nowoczesnych rodzajów fryzur, które możecie spotkac na wybiegach mody czy też w kasowych produkcjach kinowych. Wiele z pośród poniższych fryzur męskich jest w jakiejś formie pochodnymi wyżej wymienionych fryzur, jednak sądzimy że warto także powiedzieć kilka słów o nich.

Matowe zaczesanie na bok – fryzura mocno klasyczna, nawołująca charakterem do lat 40. Boki i tył krótko na około 1-2cm natomiast góra nieco dłużej 3-5cm. Cała fryzura jest zaczesana na jedną ze stron. Nie jest uzyskany tutaj mocny efekt uczesania a jedynie delikatne podkreślenie czystego stylu.

Mocne zaczesanie na bok – to fryzura w stylu retro, w tej fryzurze męskiej mamy boki i tył obcięte dosyć krótko, natomiast górę głowy posotawiono umiarkowanie długo. Przy zaczesaniu włosów na bok otrzymujemy efekt dużej objętości włosów.

Grzywka Lalusia – to nowoczesny styl fryzury w którym boki i tył są zostawione krótko, natomiast góra została zapuszczona dłużej. Mamy tutaj do czyninia z grzywką zaczesaną na bok, która lekko zasłania czoło mężczyzny z jednej strony.

Na gładko – fryzura na gładko to minimalistyczny styl w którym boki obcięte są dosyć krótko, natomiast na górze zostawiono więcej włosów. Całość jest zaczesana (ulizana) do tyłu z użyciem dużej ilości produktu.

Faliste zaczesanie – to klasyczna fryzura dla mężczyzn z włosami typu falistego. W tym wypadku boki zostały pozostawione w średniej długości – przylegają one do głowy, natomiast góra to dłuższe, faliste włosy, zaczesane do tyłu.

Fryzura Hipsterska – to fryzura w której włosy przybierają ostrych nie-symetrycznych kształtów. Jest to zazwyczaj swojego rodzaju mieszanka pomiędzy długimi włosami a stylem emo. Dodatkowo bardzo częstym elementem tego rodzaju image jest także zapuszczona broda. Istotnym elementem każdej fyzury męskiej hipsterskiej jest użycie produktów podczas czesania.

Rodzaje włosów męskich

Gdy zdecydowaliśmy się stworzyć mega przewodnik po bardzo szerokim zagadnieniu jakim są fryzury męskie, aby w pełni opisać to zagadnienie należy także wspomnieć o rodzajach i typach męskich włosów, rozdział ten nie jest niezbędny dla każdego z nas jednak postanowiliśmy napisać o tym co nieco choćmy dlatego, że w polskim internecie nikt inny nie poruszał tego tematu! Jeśli bardzo interesuje Cię to zagadnie i chciałbyś dogłębnie poznać temat, to zaprasazmy do zapoznania się z chyba najlepszą ksiązką na temat męskich fryzur – The Men’s Hair Book (wersja angielska).

Dlaczego warto jest wiedzieć jaki masz typ włosów?

Informacja ta jest dość istotna, gdyż jeśli znasz swoje włosy i ich rodzaj to będzies zmógł wiedzieć jak najlepeij zadbać o swoje włosy oraz jak jes profilowac i czesać. To pozwoli ci z koleji na ustanowienie podstaw o tym jak dbać o swoje włosy, jak je czesać (także jakich fryzur najlepiej używać). Bez informacji o rodzaju swoich włosów będziesz podatny na podejmowanie złych decyzji na temat swoich cennych włosów.

Zasadniczo są 4 rodzaje włosów. Rodzaje te opierają się na kształcie towjego włosa. Penwym jest, że na swojej głowie będziesz miał jeden głowny typ włosa, choć czasami (choć bardzo żadko) możliwe jest także, że niktóre małe części twojej czaszki będą miały inny rodzaj włosów aniżeli większość twojej głowy. W tym wypadku wybranie fryzury męskiej byłoby nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Jakie są typy włosów?

Jak już wspomniano, wyróżnia się 4 rodzaje/typy włosów:

Włosy Proste
Włosy Faliste
Włosy Spiralne
Włosy Szpiczaste
Zauważyliście, że chyba czegoś na tej liście brakuje? Tak, brakuje tutaj włosów kręconych. Dlaczego? Włosy kręcone obejmują szeroki zakres typów włosów – dlatego też aby uniknąć zamieszania wprowadzono pojęcie textury włosów (cech). I tymsamym kręcone włosy mogą obejmować włosy faliste, włosy spiralne a także włosy szpiczaste.

Jak sprawdzć jaki masz typ włosów?

Najlepiej będzie gdy dokładnie przyjżyj się pojedyńczemy włosu przy lustrze i postaraj się przypisać konkretny kształt. Postaraj się także zapoznać z opisem poszczególnych typów włosów zamieszczonych w naszym poradniku i spróbować dopasować opis do swoich włosów.

Uwaga! Jeżeli twoje włosy są krótsze niż 1.5cm możesz mieć problemy z dokładnym określeniem typu swoich włosów. Więc w tym wypadku postaraj się zapuścic nieco dłuższe włosy, bądź znajdź swoje zdjęcia gdy miałeś dłuższe włosy i spróbuj określić typ na podstawie zjdęcia.

Modne Fryzury Męskie

Dla wielu mężczyzn ostatnich kilka lat (szczególnie przed 2010) było kojarzone z wiekiem złej fryzury. Mówimy tutaj o tym, że większość wolała chodzić w oklepanych i bardzo nudnych fryzurach, a każdy kto odważył się choćby trochę poeksperymentować narażony był na lekkie drwiny ze strony kolegów. Jednakże należy przyznać, że w obecnych czasach doszło do swego rodzaju rewolucji, a fryzury męskie stały się coraz bardziej modne. Nie mówimy tutaj tylko o samych fryzurach, cały rynek wokoło męskich włosów bardzo urósł. Obecnie dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów fryzjerskich przeznaczonych tylko dla mężczyzn – począwszy od specjalistycznych szamponów do włosów na zaawansowanych odżywkach skończywszy. Dzięki temu praktycznie co tydzień widzimy coraz bardziej pomysłowe i modne fryzury męskie pojawiające się na wybiegach mody, w telewizji ale także na ulicy wśród normalnych mężczyzn.

Pamiętaj by przejrzeć nasze wszystkie artykuły dostępne poniżej – zamieściliśmy w nich najciekawsze nowinki ze świata mody męskiej oraz modnych fryzur męskich jak i również najnowsze i najmodniejsze fryzury męskie:

Fryzura Pompadour

Jedną z popularniejszych stylizacji męskich w ostatnich miesiącach jest Pompadour, jest to fryzura która była bardzo popularna na początku 20 wieku, kiedy to mężczyźni zaczesywali włosy do tyłu i trzymali je wysoko (bez ulizywania), tak aby włosy uformowały coś na wzór fali. Korzenie tej fryzury wywodzą się jednak z 1720, a sama nazwa pochodzi od imienia Madame Pompadour, kochanki ówczesnego króla Francji.

Męska Fryzura z Kucykiem (kitką)

Trzeba przyznać, że jest to fryzura, która wymaga nie lada poświęcenia i wytrwałości. Aby nosić kitkę należy najpierw zapuścić włosy (choćby w minimalnym stopniu). Wymagane jest co najmniej 10cm włosów aby stworzyć przyzwoitego kucyka. Trzeba przyznać, że osobą, która wypromowała tę fryzurę był David Beckham, który to nosił niedługą kitkę – coś na wzór zawodników sumo.

Fryzura Dłuższy Cezar

Z klasyczną fryzurą cezara możecie się zapoznać w naszym mega-poradniku. Jej dłuższa wersja jest ostatnimi czasy bardzo popularna. Podstawą tej fryzury są bardzo wycieniowane boki, które są dosyć krótkie. Góra zaś zostawiona powinna być nieco dłużej, tak by można było ją uformować w ładnie wyglądającą falę – włosy można pozostawić bez większego czesania i układania. Jets to dosyć prosta fryzura, która wygląda atrakcyjnie i przede wszystkim nie wymaga dużo pracy, dając nam ładny prosty i czysty wygląd.

Śiwy Lis Clooney

Trzeba przyznać, że widok tylu siwych włosów na głowie George Clooney’a to dość spory szok. Trzeba jednak przyznać, że pomimo lekko niechlujnego wyglądu cała stylizacja (wraz z brodą) wygląda całkiem przyzwoicie. Clooney zastosował tutaj krótką fryzurę w stylu na businessmana, jednak bez agresywnego cieniowania boków oraz używania produktu do włosów.

Ważne jest jednak aby podkreślić fakt, że siwe włosy nie muszą być powodem do zmartwień i każdy mężczyzna, który się z tym zmaga może teraz bez problemów wzorować się na tym znanym aktorze i ‚ubrać się’ w tą interesującą stylizację.

Pseudo-Irokez

Irokez (mohawk) jako fryzura jest znany od wieków – przecież już rdzenne plemię ameryki północnej – Mohikanie znani byli z tego bardzo charakterystycznego stylu. Sam styl ten wielokrotnie pojawią się w popkulturze – bardzo popularny był także w subkulturze punkowej. Obecnie fryzura ta została spopularyzowana i wdarła się przebojem do mody męskiej. Delikatniejsza wersja tej fryzury nazywa się pseudo-irokez, gdzie mężczyzna nosi krótko obcięte boki, a same włosy na górze głowy są tak wycieniowane, że umożliwiają ułożenie włosów w mały i elegancki szpic.

Fryzura na James’a Dean’a

Jeśli chesz wyglądać na niegrzecznego faceta, uwielbiasz nosić skórę to jest to zdecydowanie fryzura dla ciebie. Nie można zaprzeczyć jej seksapilu! Nie jest to fryzura, którą wybierze szef korporacji, jednak doskonale nadaje się dla wonych zawodów czy ludzi, którzy nie mają ograniczen i lubią wyjść przed siebie i na chwilę zapomnieć o otaczjącym świecie.

Uczesanie to doskonale nadaje się dla mężczyzn z falistymi, bądź lekko kręconymi włosami (grubsze lub o średniej długości). Poproś fryzjera by góra była średnio 2 razy dłuższa od boków. Natomiast boki powinny być średniej długości (4cm w zwyż). Nie zapomnij dodać, by całośc była ładnie wycieniowana.

By uczesać, najlepiej użyć produktu średniej siły, nałożyć go na włosy gdy są jeszcze lekko wilgotne, a następnie całość zaczesać do tyłu grzebieniem.

Produkty dla mężczyzn